ליקוי ירח, ארכיון (צילום: AP)
הליקוי הבא רק ב-2015. צילום ארכיון | צילום: AP

הירח לובש אדום: לקראת מוצאי שבת יזכו אזרחי ישראל לצפות במאורע שמתרחש רק אחת לשבע שנים - ליקוי ירח מלא. שיאו של הליקוי צפוי בשעה 16:31, אז ייכנס הירח אל תחום הצל שיטיל כדור הארץ.

למעשה, הליקוי המלא צפוי להתחיל עוד קודם לכן, אבל ייראה בבירור בכיוון צפון-מזרח רק עם זריחתו של הירח. דקות הליקוי הראשונות צפויות להיות מרהיבות במיוחד - כשמקביל לזריחת הירח השמש תשקע בכיוון דרום-מערב. הליקוי המלא יימשך עד השעה 16:57 ואחריו הירח יחזור לעצמו בתהליך איטי שיסתיים בשעה 18:17. בעת זריחת הירח הוא ייראה לנו גדול מאוד, בגלל אשליה אופטית - העין מטעה אותנו באשר לגודלו הזוויתי של הירח, המצוי סמוך לאופק.

ד"ר יגאל פתאל, יו"ר האגודה הישראלית לאסטרונומיה ומנהל מצפה הכוכבים בגבעתיים, מבהיר כי את הליקוי יהיה אפשר לראות מכל מקום וללא צורם בעזרים נוספים כמו משקפת או טלסקופ. "על מנת שיתרחש ליקוי ירח מלא יש צורך שיתקיימו שני תנאים: הירח צריך להיות מלא וצריך להימצא באותו המישור עם כדור הארץ והשמש", אמר פתאל בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט.

ליקוי הירח המלא הבא בישראל, שייראה רק במחציתו הראשונה, צפוי להתרחש ב-28 בספטמבר 2015. ומי שמקווה לראות ליקוי מלא מההתחלה ועד הסוף ייאלץ להמתין עוד קצת,  עד 27 ביולי 2018.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק