מתכנן איחוד בשנת 2020. צוקרברג (צילום: רויטרס, חדשות)
רכישת הענק תסייע לפייסבוק בביסוס שליטתה. | צילום: רויטרס, חדשות

פייסבוק הכריזה על אחת העסקאות הגדולות ביותר בשוק הטכנולוגיה בשנים האחרונות: הרשת החברתית הודיעה כי הגיעה להסכמה על רכישתה של אפליקציית המסרים הפופולרית וואטסאפ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי הודעת הרשת, פייסבוק תשלם על הרכישה סכום עתק של 16 מיליארד דולר, מתוכם ארבעה מיליארד דולר במזומן ו-12 מיליארד דולר במניות. בהסכם קיימת גם אופציה לפיה פייסבוק תשלם שלושה מיליארד דולר נוספים במשך ארבע השנים הקרובות.

המניות האופציונאליות הן מה שמכונה "מניות חסומות", בהן יזכו עובדי ומייסדי וואטסאפ אם יישארו לעבוד בחברה ארבע שנים לאחר ביצוע העסקה. מניות חסומות הינן מניות של החברה המוענקות לעובדיה, לאחר תקופת חסימה שנקבעת מראש. מדובר במכשיר תגמול מקובל בחברות אשר חוששות שעובדים רבים יעזבו אותה בעת הענקת אופציות.

הרשת החברתית הודיעה כי אפליקציית וואטסאפ תמשיך לפעול באופן עצמאי ותשמור על שמה, ולא תמוזג אל תוך פייסבוק. כחלק מהעסקה יצורף מייסד ומנכ"ל וואטסאפ יאן קום למועצת המנהלים של פייסבוק.

אפליקצייה פופולארית עם מאות מיליוני משתמשים

לאפליקציית המסרים וואטסאפ יש מעל 450 מיליון משתמשים פעילים, מתוכם כ-70% משתמשים באפליקציה על בסיס יומיומי. נפח ההודעות המועברות באמצעות האפליקציה נמצא בגידול מתמיד מדי יום ומתקרב באופן עקבי לנפח כלל הודעות ה-SMS המועברות בעולם. מדי יום נוספים מעל למיליון משתמשים חדשים לוואטסאפ.

פייסבוק הודיעה רכישת האפליקציה הפופולרית תסייע לה בצמיחתה. מייסד פייסבוק, מארק צוקרברג התייחס לרכישה ואמר כי "אני נרגש לעבוד עם צוות וואטסאפ במאמצינו להפוך את העולם לפתוח ומחובר יותר".