במהלך השבוע הכריז כתב העת של אוניברסיטת MIT על ד"ר קירה רדינסקי, ישראלית מזכרון יעקב, כעל אחת מ-35 הממציאים הצעירים המבטיחים בעולם. רדינסקי הצליחה לעשות את הדבר שבעיני רבים נחשב למדע בדיוני - פיתוח מערכת שחוזה את העתיד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ד"ר רדינסקי מנסה לחולל היסטוריה מהמשרד הקטן שלה בישראל. רשימת האנשים שזכו בתואר המכובד ב-MIT לפניה כוללת את מארק צוקרברג, מייסד פייסבוק, סרגיי ברין ולארי פייג' מייסדי גוגל וכן כוכבי הייטק אחרים. רדינסקי מצדה לא יודעת אם תצליח לשנות את העולם, אלא רק מתי זה יקרה.

המדענית בת ה-27 הצליחה לפתח מערכת בינה מלאכותית הנשענת על מאגר מידע עצום. מטרת המערכת היא לחזות התנהגויות עתידיות. האלגוריתם שפיתחה, נשען על מאות מאגרי מידע: החל מאינציקלופדיות, דרך מגזינים, ועד למנועי חיפוש אינטרנטיים.

האתגר: חיקוי המחשבה האנושית

הקושי ההגדול המדענית הצעירה, היה בתכנון האופן שבו המערכת תחקה את פעולות האדם, ותשתמש במידע שנצבר בה לצורך חיזוי העתיד. "בניגוד לגוגל, שבו אדם שולף את המידע, כאן אנו חושבים כיצד לנצל אותו אחרת", סיפרה. רדינסקי הסבירה כי המערכת מנסה באמצעות נוסחה סטטיסטית להשתמש במידע שנצבר.

במהלך השיחה עמה ציינה רדינסקי כי המניע שהוביל אותה לתהליך ההמצאה לא היה הניסיון לחזות את העתיד, אלא הרצון הכביר לנצלו. כך למעשה, הצליחה לפתח את האלגוריתם שלה, שניבא התפרעויות בעולם הערבי, מהומות בארצות הברית ואף תופעות טבע בדיוק של 80%. "ראיתי את כמויות המידע העצומות שנצברו", שחזרה. "הסקרנות שלי הובילה אותי לניסיון לנסות ולהבין כיצד אפשר לנצל את הידע הזה כדי לנבא התרחשויות שונות ולהביא את העולם למקום טוב יותר", הסבירה.