רבים מאיתנו נהנים לגלוש וליצור חברים ברשתות חברתיות, שהמוכרת בהן היא פייסבוק. החברים באתר מוסרים פרטי מידע רבים על עצמם, מקום עבודתם ועיסוקם, ואף מעלים תמונות רבות שלהם, של חבריהם ובני משפחתם. לאחרונה התגלו מקרי נוכלות בתוך הרשת החברתית. זהירות: אפילו "חברים" שלכם, עלולים להיות מתחזים.

דונה לו גמברג, מארצות הברית, נפלה לאחרונה קורבן לתרמית בחשבון הפייסבוק שלה. היא סיפרה לרשת CBS על החוויה הלא נעימה: "היו לי כל כך הרבה חברים ששלחו לי מייל וביקשו להוסיף אותי כחברה, ולמשך שנה פשוט דחיתי אותם שוב ושוב".

אבל בסופו של דבר דונה נכנעה לבקשות הרבות, ובדומה להרבה חברים אחרים ברשת החברתית היא החלה לגלוש ברשת ולחשוף פרטים אישיים. "יש שם הרבה מאוד מידע וכשאתה חושב שאלה רק החברים שלך, אתה מרגיש עם זה נוח".

פייסבוק: חשד לגניבת זהות

דונה אהבה לגלוש בפייסבוק עד לסוף השבוע האחרון, אז שמעה הודעה קולית שהושארה בטלפון שלה.  "בהודעה נאמר דונה לו, בבקשה תתקשרי אלי ברגע שאת שומעת את ההודעה.  אני משוחחת איתך וזה נשמע שאת צריכה עזרה, אני מאוד מודאגת", סיפרה.

על פי החשד, מישהו חדר לחשבון הפייס בוק של דונה והתחיל לכתוב בשמה - אני בלונדון, נשדדתי , שלחו כסף. דונה, שלמה ובריאה אבל מבוהלת, נדהמה, "משהו גנב לי את הזהות" היא החלה לגלוש וראתה את הפושע בפעולה : "זה היה ברור. מישהו שלח הודעות בשמי".  דונה לא ענתה - היא נתנה לחברתה לפייסבוק לחכות.  

"ואז פתאום ראינו הודעה שמופיע תחת שמי ואומרת - כן אני עדיין כאן, מה קורה? זה עשה לי צמרמורת", היא מספרת. "היא פנתה לאנשים שמנהלים את פייס בוק, שאמרו לה שהם חוקרים את המקרה.

בפייסבוק מודאגים מריבוי של תופעות מסוג זה, ותופעות נוספות של הטרדה מינית שמשתמשים מבצעים תחת זהות בדויה. החברה הציבה באתר שלה אזהרה מרמאים ודרכים לזהות או להמנע מאירועים כאלו.

ואם הבעיות האלו לא מספיקות להנהלת פייסבוק, עוד בעניין  גניבות - הפעם של בעלי החברה . עיתון הדיילי טלגראף דיווח היום שהחברה צריכה לשלם 65 מיליון דולר לאיש שהגה את רעיון הרשת החברתית ושותפו לחדר במעונות של הארווארד,מארק זוכרברג, גנב אותו.