המערכת החדשה
מערכת שמש חדשה | צילום: טלגרף

מערכת כוכבים חדשה, בה שבעה כוכבים מקיפים שמש אחת, נמצאה במרחק של 127 שנות אור מכדו הארץ. מערכת הכוכבים הזו היא, על פי האסטרונומים, מערכת הכוכבים הגדולה ביותר שגילו.

האסטרונומים אומרים שהם מצאו "התנהגות" של שבעה כוכבים, אשר דומה ל"התנהגות" הכוכבים של מערכת השמש שלנו; כוכבים שנעים בחלל, האחד סביב השני, האחד ביחס לשני ומערכת שלמה שנעה סביב שמש שמהווה מרכז.

"מצאנו מה שנראה כמו מערכת עם, כנראה, הכי הרבה כוכבים שראינו אי פעם", אמר ד"ר קריסטוף לוויס, האיש שהוביל את המחקר ב"מרכז חקר החלל הדרום אירופי". "הגילוי המסעיר הזה מדגיש את העובדה שאנו נכנסים עכשיו לעידן חדש של מחקר כוכבים, מחקר מערכות כוכבים מתוחכמות ולא רק כוכבים בודדים".

ד"ר לוויס הוסיף, "לימוד תנועת הכוכבים מגלה יחסי כוח משיכה בים הכוכבים ומעניקה לנו מידע על התפתחות של כוכבים ומערכות כוכבים".

מערכת השמש לא מתאימה להתיישבות אנושית

לימוד של מערכות - לא רק כוכבים | צילום: נאסא

הכוכב המרכזי, השמש של המערכת, ידוע בשם HD 10180 ונמצא במבנה שממוקם דרומית למערכת הידרוס, במרחק של 127 שנות אור מאיתנו.

הגילוי החדש הוא תולדה של כלים מתוחכמים והרבה מאוד סבלנות. המערכת החדשה נחשפה אחרי שש שנים בהן האסטרונומים נעזרו בכלי שנקרא ספקטרוגרף harps, המורכב על טלסקופ בגובה שלושה וחצי מטרים, שנמצא בצ'ילה.

כלי המחקר מצליח לזהות את קיומו ועוצמתו של כוח המשיכה של הכוכבים. האסטרונומים גילו כוכבים עצומים בעלי כוח משיכה גדול פי חמישה מכוח המשיכה של כדור הארץ.

מי שכבר מדמיין התיישבות אנושית במערכת החדשה עשוי להתאכזב. על פי ד"ר לוויס, הכוכבים אמנם סלעיים, כמו כדור הארץ, אבל חמים מאוד, הרבה יותר מידי חמים לבני האדם.

עד היום אנשי נאס"א וסוכנויות חלל בינלאומיות אחרות, מצאו לפחות 15 מערכות שכוללות לפחות שלושה כוכבים. המערכת הגדולה ביותר שנמצאה עד היום היא "מערכת קאנסרי 55" בה יש חמישה כוכבים, שניים מהם הם "ענקי גז".

הממצאים שנחשפו השבוע במרכז לחקר החלל בצרפת, מסעירים את חוקרי החלל וחובבי התחום סביב העולם שמחפשים ומסמנים עכשיו את מערכת השמש - החדשה.

רוצים לקבל עוד עדכונים מרחבי היקום? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק