הפיתוח יעצור את סם האונס?
הפיתוח יעצור את סם האונס? | צילום:

האם פיתוח ישראלי יעצור את סם האונס? חוקר ישראלי המציא קשית שתייה מיוחדת שמסוגלת לזהות את הסם המסוכן - ובתגובה לשנות את צבע הקשית בהתאם לסוג הסם. בכך צפוי הפיתוח פורץ הדרך לעצור את התופעה שמסייעת לאנסים לתקוף נשים, בעיקר במועדונים ובפאבים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים?הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הקשית המיוחדת היא פרי פיתוחו של הפרופסור הישראלי פרנדדו פטולסקי מאוניברסיטת תל אביב, במחקר שעשה בשיתוף עם החוקר ד"ר מיכאל יופה. היא מסוגלת לזהות את המרכיבים העיקריים של סם האונס, ביניהם חומר ההרדמה קטמין. החוקרים מנסים לשפר את הקשית, כדי שזו שתזהה בעתיד גם את סם המועדונים הנפוץ "רופי". ייתכן אף כי על הקשית יותקן מכשיר מיוחד שישלח SMS או יזעיק את המשטרה בעת זיהוי הסם.

שימוש רב-פעמי עד לזיהוי סם

צמד החוקרים מקווים לסיים את פיתוח הקשית תוך שנה, ולהתחיל לשווקו באופן מסחרי בעולם. הקשית תהיה רב-פעמית עד אשר צבעה ישתנה כאשר היא תזהה חומר מסוכן במשקאות. הנשים ככל הנראה ידרשו להביאה מראש למועדון או לקנות אותה במקום. לדברי החוקרים, מחירה של הקשית הייחודית לא צפוי לעלות יותר ממחירו של משקה רגיל.

הברים נותרו שוממים (צילום: AP, חדשות)
תופעה שכיחה בפאבים. אילוסטרציה | צילום: AP, חדשות

מדובר בפיתוח שיכול לסייע באופן משמעותי למניעת תקיפות מיניות באמצעות סמי האונס. סוג תקיפות אלו הולכות ומתגברות בעולם המערבי בשל הקושי למנוע אותן מראש. מחקרים בעולם מצאו כי אחת מכל שש נשים ברחבי העולם צפויות להיות מותקפות על רקע מיני במהלך חייהם.