האי סנדי
האי סאנדי | צילום:

אם אתם מנווטים באזור דרום האוקיאנוס השקט בעזרת המפות של גוגל ומתכוונים לעצור לאספקה באי "סנדי", יש לכם בעיה. האי שמוזכר במפות המוכרות ובעוד הרבה מאוד גרסאות אחרות, לא קיים, או כך לפחות טוען אחד מתושבי יבשת אוסטרליה השכנה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

על המפות, האי סנדי נראה כמו חור באמצע מה שנקרא "ים האלמוגים", אי בגודל של 25 קילומטרים בערך מצפון עד דרום - כזה שנראה כמו גן עדן לנופשים - גן עדן אבוד של ממש. מומחים לאזור מהאוניברסיטה של סידני ראו את המפות והופתעו , הם לא זוכרים מין אי שכזה. הם יצאו לשטח ולא מצאו דבר מלבד הרבה מאוד מים. "הלכנו לבדוק את זה וראינו במד העומק שלנו רק מים בעומק של 1,400 מטרים - עמוקים מאוד", אמרה מריה סטון - חוקרת גיאוגראפית מאוניברסיטת סידני לסוכנות הידיעות הצרפתית - AFP.

"יצאנו לבדוק, אבל לא מצאנו שום אי, רק מים"

_OBJ

"אפשר לראות אותו ב-google earth ובעוד מפות, לכן, יצאנו לבדוק אבל לא מצאנו שום אי, זו חידה, זה מוזר מאוד. איך הוא מצא את דרכו אל המפות? אנחנו פשוט לא יודעים, אבל אנחנו נגלה", אומרת החוקרת.

בגוגל מגיבים בפליאה לטענה וטוענים כי "אנו עובדים עם מגוון רחב של מקורות ציבוריים ופרטיים שמספקים נתונים כדי להציג למשתמשים שלנו את המפות העשירות ביותר, המעודכנות ביותר שניתן" אמר דובר בגוגל לאתר CNET "אחד הדברים המרגשים בנוגע למפות וגיאוגרפיה היא העובדה שהעולם משתנה כל הזמן".

על פי המפות איי סנדי קיימים על שטח שרשמית נמצא תחת השלטון הצרפתי - שטח שנקרא "מי ניו- קלדוניה", אבל האי לא רשום גם במסמכים שבפריז. ברשת הבי.בי.סי. סבורים שהאי נוצר בגלל טעות אנושית מסוימת, אבל הסבר שכזה לא מספק פיתרון לגבי שאר המפות והאי סנדי האבוד קיים בעוד עשרות מפות אחרות.