בדיקות מעבדה, ארכיון (צילום: רויטרס)
דם סינתטי - מהפך בעולם הרפואה | צילום: רויטרס

האם בקרוב תיפסק התלות בתרומות דם? מדענים בריטים מתכננים להפיק לראשונה דם מעוברים אנושיים, שיוכלו לספק, לטענתם, מלאי אין סופי של מנות נקיות לצורך מטרות רפואיות.

את פריצת הדרך המדעית יציגו החוקרים במסיבת עיתונאים מיוחדת במהלך השבוע הקרוב. על פי התכנון, יקבלו בשלב הראשון המדענים את העוברים שהתפתחותם הופסקה, ויבחנו אילו מהם בעלי סוג דם O שלילי שנמצא אצל 7% בלבד מהאוכלוסייה, ויכול להיתרם לכל בן אדם מבלי שיידחה.

"בקרוב תהיה כמות בלתי מוגבלת מהדם הנדיר, מפני שניתן יהיה לייצר דם בלי הגבלה מתאי הגזע שיודעים כיצד לשכפל את עצמם", אומרים המדענים הנרגשים. "הדם שייוצר במעבדה יהיה נקי מכל חשד של זיהום או מחלות כמו איידס". 

עידן חדש

בראש המפעל השאפתני עומד פרופסור מארק טרנר מהאוניברסיטה של אדינברו, שנודע בכך שהצליח לבלום את התפשטות מגיפת "הפרה המשוגעת" בסקוטלנד. "הקשיים שעמדו בשנים האחרונות מול המדענים אינם קשורים למדע או ליכולות המדע, אלא למגבלות חוקיות", הדגיש פרופ' טרנר. "עכשיו, כשהתגברנו על המכשולים החוקיים, אנו מוכנים לעידן חדש בעולם הרפואה".

הצבא הבריטי כבר מגלה עניין רב במחקר החדש. גורמים בצבא הביעו תקווה כי אפשר יהיה בעתיד להקים בעזרת התרומות מלאי אשר יוכל להציל את חייהם של פצועים בשדות הקרב ובתאונות. אך היוזמה שמסעירה את עולם הרפואה לא חפה מבעיות. 

גורמים דתיים יוצאים בחריפות נגד המחקר וטוענים שלקיחת תאי גזע מעוברים אנושיים אינה מוסרית. "הדבר עלול להוביל לתעשייה הרסנית של גידול בני אדם או עוברים כמחסן לחלקי חילוף", טוענים אנשי דת.