לווין בחלל (צילום: רויטרס)
תאונת דרכים - גם בחלל | צילום: רויטרס

שני לוויני תקשורת גדולים התנגשו שלשום בחלל ויצרו ענני הריסות גדולים המהווים סיכון לתחנת החלל הבינלאומית – וללוויינים אחרים הנמצאים בחלל. מדובר בתאונה הראשונה אי פעם מסוג זה בחלל.

גורמים בנאס"א מעריכים כי ייקח שבועות ארוכים להעריך את מלוא הנזק שנגרם מההתנגשות, שאירעה כ-800 קילומטר מעל סיביר. "ידענו שזה יקרה בסופו של דבר", אמר מארק מאטני, מומחה ל"הריסות חלל" במרכז למחקר ביוסטון.

בנאס"א מעריכים כי הסיכון לתחנת החלל הבינלאומית ולשלושת האסטרונאוטים שנמצאים בה – קיים אבל נמוך, משום שמסלול התנועה של תחנת החלל הוא מאות קילומטרים מתחת לנקודת ההתנגשות.

אין סכנה גם למעבורת החלל שאמורה להמריא ב-22 בפברואר, כך לפי נאס"א, אולם בימים הקרובים יתקיימו הערכות מצב שבסופן יוחלט האם לקיים את השיגור כמתוכנן.

דובר מטעם סוכנות החלל הרוסית האזרחית מסר כי ההתנגשות אירעה בין לווין תקשורת של החברה הסלולרית "אירידיום", ששוגר ב-1997, לבין לווין רוסי ששוגר ב-1993 ויצא משליטה. בשלב זה לא ברור כמה חלקיקים עפו לחלל כתוצאה מהתאונה או מה גודלם. "בשלב זה מדובר בעשרות חלקיקים", הוסיף הדובר הרוסי, "אולם אני מעריך שבתום הספירה יגלו שמדובר במאות חלקיקים או אפילו אלפים".