אחמדינג'אד מבקר במתקן גרעיני (צילום: רויטרס)
המלחמות החדשות | צילום: רויטרס

ביום רביעי פרסמנו כי מומחי אבטחה טוענים שתולעת המחשבים המכונה Stuxnet שנמצאה במערכות השליטה והבקרה באירן נועדה לפגוע במערכות המדינה ואולי גם בכור הגרעיני. מבנה התולעת ואיכותה מעידים כי רק גוף בסדר גודל של מדינה, שלא ממש מפחד להיתפס, מסוגל היה ליצור את הקוד.

היום מפרסם ה"גרדיאן" הבריטי, כי המומחים מפנים אצבע מאשימה כלפי ישראל. ממשלת אירן אישרה היום את הדיווחים כי מחשבי התעשייה שלה נפרצו ובהם גם המחשב של הכור בבושהר. במדינה עמלים כדי לשפר את האבטחה במחשבים.

לפני שנה וחצי פורסמה תמונה מהכור בבושהר שבה נראית מערכת שליטה ובקרה של חברת סימנס. התולעת המדוברת תוכנתה לתקוף דווקא מערכות בקרה השייכות לחברה ושולטות בין השאר גם על רשתות מים, חשמל וגז.

חברת האבטחה הבלארוסית מדווחת שכ-60% מהמקרים בהם התגלתה התולעת היו באירן. התולעת ניצלה חורים במערכת ההפעלה של מיקרוסופט, ובתחילה נראה היה כי מדובר בריגול תעשייתי בלבד. לאחר ניתוח מעמיק יותר של הקוד, הסתבר כי המטרה האמיתית של התולעת הייתה דווקא חבלה במערכות השונות.

"השולחים לא חששו להיתפס"

"המטרה הייתה בעלת חשיבות עליונה לתוקפים", הסביר חוקר האבטחה ראלף לנגר. "ההתקפה משלבת המון ידע והפרצות שהתגלו מעידות כי היא נוצרה על ידי מומחים מהשורה הראשונה ולא על ידי חנון מחשבים במרתף הוריו", הוא הוסיף.

"המשאבים הדרושים להתקפה מסוג זה מצביעים בברור כי מדובר במדינה", מתעקש לנגר. ניכר כי השולחים כלל לא חששו להיתפס והיו מוכנים להשקיע סכומים אדירים. הנזק הפוטנציאלי מהתקפה כזו הוא עצום. מדובר על שיתוק מוחלט של תשתיות המדינה, וסיכון ממשי של חיי אדם. זו כנראה לא תהיה התולעת האחרונה שהמעצמות יישלפו מהשרוול.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק