הירח הענק במלוא הדרו (צילום: רויטרס)
היה פעם חלק מכדור הארץ? ארכיון | צילום: רויטרס

תגלית חדשה של מדענים מאוניברסיטת הרווארד שבמדינת מסצ'וסטס בארה"ב עשויה לשפוך אור על אחת השאלות הגדולות ביותר שמעסיקה אסטרונומים ברחבי העולם: חוקרים מהמוסד האקדמי היוקרתי פיתחו תיאוריה חדשה שלפיה הירח היה בעבר הרחוק חלק מכדור הארץ - דבר המסביר את הרכב החומרים הדומה בין שני גרמי השמיים - כך נכתב במחקר חדש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

התיאוריה החדשה, שאותה מציעים החוקרים, פורסמה בכתב העת Science, וכן באתר האינטרנט של אוניברסיטת הרווארד. המדענים שביצעו את המחקר גורסים כי כדור הארץ ביצע בעבר סיבובים מהירים - שבגינם התנתק הירח, שהיה חלק בלתי נפרד מכוכב הלכת והפך לגרם שמיים לוויני.

עוד נאמר, כי יממה אחת נמשכה שלוש שעות בלבד. התיאוריה הנוכחית סותרת את התיאוריה שהייתה רווחת עד כה - ולפיה הירח ניתק מכדור הארץ לאחר התנגשות עם גוף שמימי ענק.

תגלית: כוכב חדש בגודל כדור הארץ

תגלית: כוכב חדש בגודל כדור הארץ (öéìåí: וושינגטון פוסט)
תגלית: כוכב חדש בגודל כדור הארץ | öéìåí: וושינגטון פוסט

תגלית מדעית נמצאה ממש "מתחת לאף". אסטרונומים אירופים גילו סוג של כוכב לכת, אותו חיפשו לאורכו ורוחבו של שביל החלב במשך שנים, במרחק של קצת יותר מ-40 טריליון קילומטרים מכדור הארץ - הנחשב קרוב במונחי החלל.

הכוכב דומה בגודלו לכדור הארץ ונמצא במרחק יחסי קרוב אלינו. הבעיה היא שפני השטח שלו נראים בטלסקופים מכוסים לחלוטין במגמה לוהטת, והאסטרונומים טוענים בעצב שלא ניתן לקיים חיים בכלל בחום כזה שמגיע ל- 2,200 מעלות.

החוקרים שגילו את הכוכב צוטטו במגזין Nature אומרים שבאזור שלו יש כוכבי לכת נוספים שעושים מסלול דומה לכוכב שהתגלה - במרחק דומה, ואולי גם במזג אוויר שבו ניתן לקיים חיים.