איך מסכמים 10 שנים בהן שינתה פייסבוק את חיינו? קשה לבחור מאיזה נקודה להתחיל, אולי ההנפקה הדרמטית, הגדולה ביותר אז? היום בו עברה את המשתמש המיליארד? מה שבטוח הוא שבעוד יומיים אחר הצהריים יגיע הרגע, בו לפני 10 שנים בדיוק, עלה האתר הקטן לאוויר ונתן משמעות חדשה למונח "רשת חברתית".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

עוד לפניה היו "מייספייס" ואת "חבר'ה" פה בארץ, אבל מייסד האתר מארק צוקרברג נתן לציבור מה שלא היה שם קודם - ממשק נוח לעין, אפשרות לצפות בתמונות, וגם אפשרות לסטודנטים להכיר זה את זה טוב יותר. כיום האתר הקטן צבר מיליארד ו-100 מיליון משתמשים, שיכולים להצביע, לתמוך, לחבק ולרטון בלי לצאת מהבית.

בין רגעי המפתח של פייסבוק היה כמובן גם מהפכות "האביב הערבי". הרשת היתה הדרך של צעירים לדעת מה קורה ומי נגד מי. כשממשלת מצרים ניסתה להוריד את השאלטר ולנתק את אזרחיה מהאינטרנט - היא קיבלה את כיכר תחריר מלאה כפליים ביום למחרת.

גם בסוריה פייסבוק ויוטיוב הם מקור למידע, גם להרבה שקרים ותעמולה, אך סורים רבים חושפים דרכה לעולם מה קורה בארצם.

"כשהגעתי לפייסבוק סיפרתי על מחאת הקוטג', אנשים חשבו שאני ממציא סיפור על אומה שהקימה קבוצה בפייסבוק נגד גבינה ויצאה לרחובות", סיפר אלעד ברינדט-שביט, מנהל לקוחות ישראלים בפייסבוק אירופה. "אבל אז הם ראו כמה שישראל פעילה בפייסבוק - ראש הממשלה, הנשיא ושר האוצר בפייסבוק, נותנים שם כותרות ואנשים מגיבים להם, והבינו שלא המצאתי את זה".

מתכנן איחוד בשנת 2020. צוקרברג (צילום: רויטרס, חדשות)
מייסד פייסבוק מארק צוקרברג | צילום: רויטרס, חדשות

האם חיידק הפייסבוק ייעלם?

מה הלאה? קשה לחזות את עתיד הרשת. חוקרים מאוניברסיטת פרינסטון היוקרתית קבעו שהצעירים נוטשים את פייסבוק, ושהיא תקרוס בעוד כמה שנים. פייסבוק פרסמה בתגובה מחקר הומוריסטי שמצביע, לפי אותה שיטה, על כך שאוניברסיטת פרינסטון בעצמה תימחק בעוד כמה שנים, ושלשני התרחישים יש את אותה הסבירות.

האם כפי שהמונח התפשטות ויראלית כבש את העולם עם ססטוסים, לייקים ושיירים, החיידק הזה יכול להיעלם או להיכחד, כשיוחלף במשהו אחר שאנחנו לא חכמים מספיק כדי להבין או להמציא?.

צוקרברג - מנהל מבריק שלמד מטעויות

את פייסבוק ליוו גם שערוריות וטענות אישיות נגד צוקרברג, שהשתקפו בסרט "הרשת החברתית" על ימיה הראשונים של הרשת. היוצרים ניסו לצייר את מארק צוקרברג כחנון, וזו לא חוכמה, אך גם כאיש לא נחמד שמפנה עורף לשותפיו, שלא לומר מרמה אותם. עד היום טוענים השותפים לראשוניות על פייסבוק.

עם זאת, מי שפוגש היום את צוקרברג מספר על מנהל צעיר ומרתק שלומד מטעויות. הוא מקפיד ללמוד שפה נוספת בכל שנה, ולעת עתה צוחק בפניו של כל מי שמצביע על קריסה קרובה.

בשבוע שעבר כולם דיברו על ירידה בהכנסות של פייסבוק, אבל הדוחות הפתיעו - פייסבוק התחזקה מאוד בתחום הניידים, הסמארטפונים והטאבלטים, והמנייה יכולה להמשיך לפרוח. 10 שנים אחרי, פייסבוק חזקה מתמיד וידיו של צוקרברג מלאות עבודה יותר מאי פעם.