גילויי אנטישמיות ברשת (צילום: -)
גילויי אנטישמיות ברשת | צילום: -

האנטישמיות לא נעלמה מהעולם, את זה אנחנו יודעים היטב. מה שרובנו אולי פחות יודעים זה שהיא חיה ובועטת היטב ברחבי רשת האינטרנט. העיתון "לה רפובליקה" האיטלקי הגיש היום לקוראיו סקירה של אתרים אנטישמים איטלקים פעילים במיוחד, שרבים מהם, ממש כמו בימים הנוראיים של פעם, מציגים קריקטורות ובדיחות מעליבות נגד היהודים. ולמי ששכח, כן, אנחנו בשנות ה-2000.

תחת הכותרת "הבדיחות מהזוועה" סקר העיתון האיטלקי את שלל הבדיחות על היהודים שמופיעות ברשת באתרים שדפיהם מוגדרים דווקא כדפים הומוריסטים. האתרים מציעים לקהל הרחב עלבונות בחינם, בדיחות אנטישמיות ובדיחות על שואת יהודי אירופה.

אחד האתרים האיטלקיים האלה שייך לאיש שחותם כדוקטור זאפ. הוא אף לא מתבייש לפרסם את תמונתנו באתר, ודורש שלא לפרסם את דבר פעילותו של האתר ללא אישור. אז הוא דורש.

באתר של ד"ר זאפ מוצעות לגולשים בדיחות מ"ענפים" שונים: מחנות ריכוז, אנטישמיות מודרנית, יהודים ועוד. יש כאן 53 בדיחות. לפני הכניסה לדף מוצגת אזהרה: "הדף הזה מכיל קבצים לא מוסריים". אולי כדאי גם להוסיף: הדף הזה מכיל גם קבצים די טיפשיים. הנה בדיחה אחת לדוגמה: שאלה: "מה עושה יהודי עם מאפרה בידו? תשובה: "מסתכל על אלבום תמונות משפחתי".

בדיחות רעות

באתר יש גם פורום פעיל. אחת הגולשות בו, שעונה לשם גוטה טיודריקס, כתבה בו: "אני חושבת שאושוויץ לא היה ולא נברא". על התכנים באתר היא כותרת: "הבדיחות האלה לא נכונות - הן תרומה להנצחה השגויה של שואת יהודי אירופה. הבדיחות האלה הן פרי מוחם של היהודים".

באתר נוסף מופיעה הבדיחה הזו: "האם יש לך משהוא נגד היהודים? שואל האחד. השני עונה: כן. יש לי - ספריי".

העיתון לה רפובליקה פנה לגורמים שונים, כמו "הארגון הלאומי של הפרטיזנים האיטלקים" (הארגון שלחם נגד הפאשיזם), כדי לקבל התייחסות לתופעה. "זה סימן מדאיג לגילוי קיצוניות לא רק נגד יהודים - נגד כל מיעוט", אמר דובר הארגון.

"אנו עומדים מול תרבות חסרת גבולות. משהו שולט בתרבות הזו ואני מודאג מאוד", מסביר מרצ'לו פאצטי, היסטוריון שחקר את הפאשיזם והאנטישמיות באיטליה ומנהל את מוזיאון השואה ברומא. "אנשים לא מבינים את עוצמת האירועים שהרסו את משפחותיהם של רבים כל כך".