מי רוצה לשכוח את הזיכרון המר?
האם נוכל לשכוח את הזיכרונות הרעים? | צילום: דניאל נחמיה, חדשות 2

מי לא רוצה להשאיר מאחוריו את כל הזיכרונות הרעים? מדענים פיתחו תרופה חדשה שתוכל להגשים את החלום המתוק. חוקרים מבית הספר לרפואה של אוניברסיטת פורטו ריקו פיתחו תרופה חדשה שתסייע למחוק זיכרונות מפחידים מהעבר ותמלא את אותנו בתחושות חיוביות והרגשת ביטחון.

החוקרים ביקשו ליצור מצב קשה בקרב החולדות שילווה בזיכרון טראומטי עבורן. בשלב ראשון החולדות קיבלו מכות חשמל ברגליהן לצלילי קול מסוים, שחזר על עצמו בהמשך ללא מכות החשמל. בתחילת הניסוי, החולדות קפאו מפחד רק משמיעת הקול שהזכיר להן את מכות החשמל, אולם בהמשך הן פיתחו עמידות והפסיקו לפחד מהקול הטראומטי.

במהלך הניסוי, החוקרים הבחינו שהחולדות מייצרות חלבון טבעי המיוצר במוח בשם BDNF, שמעורב בתהליכי זיכרון ומעורר חיקוי לפעולת האימון. החוקרים הצליחו ליצור תרופה מאותו חלבון, וגרמו לכך שהזיכרון הרע של החולדות נמחק כבר מהזריקה הראשונה.

התרופה אומנם נוסתה עד עכשיו רק על חולדות, אך בבוא הזמן היא עשויה לעזור לחיילים ולניצולי תאונות ופיגועים להחלים מטראומה, ולשכוח את החוויות קשות שעברו. החוקרים מבטיחים שפיתוח התרופה יאפשר גם לרגישים שבינינו, שאינם מצליחים לשכוח את הפגיעה הקשה, לבלוע את גלולת הקסם ולהמשיך בחייהם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק