היקום
היקום כמו שמעולם לא ראיתם | צילום: טלגרף

תהיתם פעם כיצד תראה תמונה פנורמית שחושפת את היקום כולו? במרכז החלל האירופי אמרו היום כי טלסקופ של האיחוד האירופי מגלה תמונה חדשה של כל היקום ואפילו מציגים אותה כהוכחה לדברים.

מדובר בטלסקופ שעלותו למשלם המסים האירופי הייתה 600 מיליון אירו והוא שוגר בשנה שעברה על ידי סוכנות החלל האירופית. הטלסקופ נשלח למרחק של יותר ממיליון קילומטרים למעמקי החלל כדי לנסות ולחשוף את סוד מקורו של היקום.

משימתו של הטלסקופ הוגדרה כמציאת גילו, תכולתו והתפתחותו של היקום על ידי למידת האנרגיה שהשתחררה עם המפץ הגדול. בחודש ספטמבר האחרון ראתה מדענים בסוכנות החלל האירופית את התמונות הראשונות מהטלסקופ, תמונות שמראות רצועת אור לרוחבו של היקום והכריזו - עכשיו התמונה הושלמה.

תהליך למידת התמונה עוד לפנינו

בתמונה בולט חלק גדול מגלקסיית שביל החלב שלנו. קו הרקיע הבוהק שנמתח לאורכה של התמונה הוא הקו עליו ניתן למצוא כוכבים כמו כדור הארץ והשמש.

ניתן לראות גם התפרצויות ענק של אבק גלקטי, התפרצויות שמגיעות למרחק של אלפי שנות אור מעל ומתחת למישור הגלקטי. עכשיו ינסו המדענים במשך שנים רבות נוספות ללמוד את התמונה הזו ואולי אפילו לנסות להבין כיצד היקום התפתח למצבו כיום.

"מה שאתם רואים זהו המבנה של הגלקסיה שלנו עננים של גז ואבק", אמר פרופסור אנדרו ג'ף מהקולג' המלכותי של לונדון. "זה מספק לנו המון מידע על מה שקורה ב'שכונה' של השמש. זה מאפשר לנו ללמוד הרבה מאוד על הדרך בה הגלקסיה שלנו נוצרה בהשוואה לגלקסיות אחרות", הוסיף פרופ' ג'ף.