אי אפשר היה לחשוב על שניים שמייצגים יותר חדשנות משני האנשים האלה בוועידת המחר בירושלים: ג'ימי ווילס, מייסד ויקיפדיה, האנציקלופדיה המקוונת הגדולה בעולם וג'וש סילברמן, מנכ"ל "סקייפ", הטלפון האינטרנטי שמאפשר שיחה בעלות אפסית כמעט מכל מקום בעולם.

"הכרזנו ברבעון האחרון שיש לנו 480 מיליון משתמשים רשומים בכל רחבי העולם", מציין סילברמן בגאווה. "אנחנו מוסיפים משתמשים רשומים חדשים בקצב של יותר מ-300 אלף בכל יום".

"אני זוכר שב-2001 חשבתי שאם נעשה עבודה ממש טובה נוסיף עוד 50-100 לכל היותר", מספר ווילס בחיוך. "אבל עכשיו, כשהאתר במקום הרביעי או החמישי באינטרנט..."

כבר חושבים קדימה

כ-14 מיליון ערכים יש כיום באנציקלופדיה המקוונת, המופעלת בעיקרה על ידי מתנדבים. לישראלים, מסתבר, יש מקום מכובד בה עם 100 אלף מאמרים תוצרת כחול-לבן. לשם השוואה, בקרב 280 מיליון דוברי הינדית - רק 51 אלף תרמו ערכים.

גם הטלפון האינטרנטי, הסקייפ, בו משתמשים בו רבים, לא היה כל כך קיים בלעדינו. "אנחנו חבים הרבה לישראלים על שהיו מהמחדשים הראשונים בתחום הקולי באינטרנט", מתוודה סילברמן.

אבל עם כל החשיבות והחדשנות, השניים האלה פשוט לא מפסיקים לתכנן קדימה. ב"סקייפ" כבר חושבים על מולטימדיה, אס-אמ-אסים ושיתוף פעולה עם "דפי הזהב" הבין-לאומי לפרסום עסקים. בויקיפדיה רוצים ללכת נגד הזרם ולעבוד דווקא עכשיו מהאינטרנט למדיה מודפסת - פרסום מגזינים בנושאים על פי בחירת הגולשים.