פרסאיד בשמי ישראל
מטר פרסאידים שצולם בארץ בשנים האחרונות | צילום: ירון עיני WWW.photography.co.il

מורידים עבורכם את הירח: צאו הלילה אל הטבע, שאו עיניכם אל השמיים וצפו בגשם מטאורים מרהיב. למי שישכח או שיפספס - אנו נביא תמונות מהמחזה הנדיר, לאחר שיתרחש.

כל שנה בחודש אוגוסט מתרחש המאורע: גשם של מטאורים הנקראים 'פרסאידים', שהחל אתמול אך יגיע הלילה הזה לשיאו. אצלנו בארץ נוכל לצפות בו החל מהשעה 22:00 ועד לשעות הבוקר המוקדמות. אמנם מדובר במאורע שנתי, אבל השנה צפוי להיות המטר קצת יותר מרשים לעומת השנים האחרונות.

לא חייבים טלסקופ

בסביבות חצות, יזרח חצי ירח ויסנוור מעט את הצופים. גם מי שאין ברשותו טלסקופ יוכל ליהנות מהמחזה. מהאגודה הישראלית לאסטרונומיה נמסר כי אין צורך בציוד לצפייה ואפשר להסתפק בזוג עיניים, שק שינה, קפה והרבה סבלנות.

מי שלא ממש מתכנן לצאת אל הטבע יכול פשוט לצאת מהעיר. "כל מקום מחוץ לעיר וחשוך יהווה נקודת תצפית טובה", אמר לחדשות 2 באינטרנט יו"ר האגודה יגאל פתאל. "כדאי למצוא מקום כמה שיותר פתוח".

מה קורה שם בשמיים?

באתר הרשמי של נאס"א מוסברת התופעה הזוהרת בשמיים. לפי ההסבר המדעי, בדיוק כמו שחרקים נוטים להצטבר על החלון הקדמי ועל מכסה המנוע של המכונית, ה'פרסאידים' מתרכזים להם בחזית החלון הקדמי של כדור הארץ.

יגאל פתאל, יו"ר האגודה לאסטרונומיה מוסיף לכך ומסביר שהאור שאנחנו רואים הוא בעצם ענן אבק שנכנס לאטמוספירה ונשרף.

כמה עשרות בשעה

החלון הקדמי של כדור הארץ אלו השמיים, בשעות שלפני עלות השחר. כדור הארץ מקיף את השמש כשצד השחר תחילה, ואז הוא גורף את כל מה שנמצא בצד זה של מסלולו. זו הסיבה שהזמן הטוב ביותר לראות את הפרסאידים הוא לפני הזריחה. יש לציין שברי המזל יצליחו לראות רק כמה עשרות בשעה ולא מדובר במבול שיירד בקצב מהיר במיוחד.

אתם מוזמנים גם לתעד את המטאורים ולשלוח אלינו למייל האדום.

צפו גם:

כך נראה "ליקוי החמה של המאה"

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק