קרחונים באנטארקטיקה (צילום: אימג'בנק-Getty Images)
אנטארקטיקה: הקרחונים מפשירים מפלס המים עולה | צילום: אימג'בנק-Getty Images

אנטארקטיקה, היבשת היחידה שלא הושפעה משינויי האקלים, מתחממת, למרות הכל. כך על פי מחקר חדש. במשך שנים מזג האוויר באנטארקטיקה היה חידה עבור המדענים שחקרו את השלכות ההתחממות הגלובאלית. הטמפרטורות בתחתית העולם נשארו סביב אותם המספרים. לעיתים היבשת הקפואה אפילו התקררה.

אבל על פי מחקרים חדשים, אנטארקטיקה מתחממת כמו שאר היבשות, ובמקרה של יבשת הקרח, ההתחממות עלולה להיות פשוט הרסנית.

הממצאים החשדים פורסמו השבוע בירחון "טבע" (Nature)."פוסלי התיאוריה של ההתחממות הגלובאלית העלו את סוגיית אנטארקטיקה לא פעם במהלך ויכוחים על התופעה - עכשיו אנחנו יכולים להוכיח שאפילו יבשת הקרח הענקית הזו נמסה בגלל אפקט החממה", אמר מייקל מן, מנהל מערכת המחקר של מערכות כדור הארץ באוניברסיטת פנסילבניה.

קחו סוודר: מינוס 50 מעלות

באנטארקטיקה, שגדולה פי 1.5 מארצות הברית, יש רק שתי תחנות מדידה של מזג אוויר. המדענים השתמשו בלוויינים ובנוסחאות כדי לקבל את התמונה המלאה על המתרחש ביבשת הרחוקה.

במהלך 50 השנים האחרונות אנטארקטיקה התחממה במעלת פרנהייט אחת. עכשיו ממוצע המעלות עומד על 50-.

באוניברסיטת ורג'ינייה, שחוקרת את גובה פני המים של הים, קראו את הנתונים ונכנסו ללחץ. עד עכשיו התייחסנו לאנטארקטיקה כנתון קבוע, עכשיו להתחממות של היבשת יש השפעות מהותיות מאוד על החישובים לגבי העולם כולו. גובה פני הים עלול לעלות לרמות גבוהות בהרבה ממה שחשבנו. הפשרת הקרחונים הרסנית.

על פי המחקר החדש, עד שנת 2100, למרות שרובנו לא נהיה פה, מפלס המים יעלה במטר ו-60סנטימטרים, עד שני מטרים. לתשומת לבם של תושבי החוף.