נאס"א מדווחת היום על תגלית דרמטית: מציאת החור השחור הצעיר ביותר. התופעה יוצאת דופן אותרה בימים האחרונים על ידי טלסקופ של נאס"א, שלושים שנה אחרי שנוצרה על ידי 'סופרנובה' - כוכב שהתפוצץ.

הכוכב שיצר את החור השחור התפוצץ בשנת 1979 בגלקסיה קרובה בשם 100-M, במרחק של פחות ממאה מיליון ק"מ מכדור הארץ. הסופרנובה, שנחשפה על ידי אסטרונום חובב למשך זמן קצר, נראתה בוהקת יותר מכל הכוכבים באותה הגלקסיה יחדיו.

מיד אחרי הפיצוץ, שוחררו לחלל כמות עצומה של קרני רנטגן - שנראו היטב על ידי שלושה טלסקופים שונים ברחבי החלל - "צ'נדרה" של נאס"א, "ניוטון" של מכון חקר החלל האירופי וטלסקופ גרמני בשם "ראוסט".

"הדבר הקרוב ביותר שראינו להיווצרותו של חור שחור - מאז ומתמיד"

סופרנובה בגלקסיה רחוקה (צילום: רויטרס)
סופרנובה בגלקסיה רחוקה | צילום: רויטרס

קרינת הרנטגן נותרה עוצמתית ונראית היטב מאז 1995 עד 2007, אולם רק כעת סיכמו בנאס"א את הממצאים והציגו אותם לתקשורת בהתרגשות רבה. בנאס"א סבורים כעת כי הקרינה היא תוצאה של היווצרותו של חור שחור חדש ששואב לתוכו חומר. החור השחור הזה נוצר כשכוכב שגודלו פי עשרים מהשמש שלנו התפוצץ והמעטפת שלו התמוטטה ונשאבה פנימה לתוך הריק שנוצר.

השאיבה הזו כה חזקה, טוענים האסטרונומים, עד אפילו האור בעצמו לא הצליח להימלט מכוח המשיכה של החור השחור שנוצר. החוקר שמוביל את המחקר הזה, דניאל פטנאוד ממרכז הרווארד-סמית'סוניאן לאסטרופיזיקה בקיימברידג', אומר: "אם ההערכות שלנו נכונות, זה הדבר הקרוב ביותר שראינו להיווצרות חור שחור מאז ומעולם".