הצמח הזוהר יחליף את הנורה? (צילום: Glowing Plants)
הצמח הזוהר יחליף את הנורה? | צילום: Glowing Plants

האם בעתיד הקרוב נשתול צמחים במקום עמודי תאורה ברחובות העיר? פרויקט ביולוגי מהפכני מגייס כספים באמצעות אתר מימון ההמונים "קיקסטארטר", כדי לפתח את הצמח הסינטטי הזוהר הראשון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

באמצעות ביולוגיה סינטטית, ופיצוח הגנום מבקטריה זוהרת המכונה "ארבידופסיס" ממשפחת החרדל, פיתחו אנתוני אוונס, ד"ר קייל טיילור וגם נציג ישראלי, ד"ר עומרי עמירב-דרורי - צמח זוהר.

מחצית מהסכום כבר הושג (צילום: Glowing Plants)
מחצית מהסכום כבר הושג | צילום: Glowing Plants

"אנחנו חיים בעולם שמייצר יותר מדי פחמן דו חמצני", אומר אוונס. "אולם הדורות הראשונים של הצמחים הזוהרים עשויים לפלוט אור חלש יחסית, אך הרעיון לטווח הארוך הוא להחליף את התאורה החשמלית או הגז, בתאורה טבעית מצמחים".

"הטבע מצא דרכים ליצור אנרגיה אשר מפיקות CO2 בכמות רבה", מה שאנו בני האדם יוצרים בכמות גבוהה באמצעות שריפת דלקים ומפעלים מזהמים, טוען אוונס, ומוסיף כי מטרת הפרויקט לעורר אנשים לפוטנציאל האדיר של צמחים זוהרים: "במקום פנסי הרחוב היקרים הללו, למה שלא נשתמש בצמחים?"

יעדו של פרויקט הצמח הזוהר עומד על 65,000 דולרים. בתוך יממה אחת בלבד גייסו המפתחים כמחצית מהסכום. המשקיעים באמצעות המימון ההמוני, יתוגמלו בערכות "עשה זאת בעצמך", שמאפשרות ליצור צמחים זוהרים אצלכם בבית.

הפרויקט אף עבר את נבכי הרגולציה של משרד החקלאות האמריקנית והמשרד להגנת הסביבה. אוונס מרגיע ומציין שהצמח הזוהר לא יתחרה בצמחים טבעיים שכן הצמח הזוהר אינו מיועד למאכל אדם או חיה.