יחסלו את נורות הלהט? (צילום: AP)
זהירות, קרינה. נורה חסכונית | צילום: AP

נורות הפלורסנט המסולסלות הביאו איתן בשורה חדשה בתחום איכות הסביבה והבטיחו הפחתה משמעותית בצריכת החשמל, אבל מסתבר שאין מתנות חינם: חוקרים בריטים גילו כי הנורה עלולה לגרום לסרטן עור.

הוועדה הבין משרדית לחומרים מסרטנים המייעצת למשרד הבריאות העבירה באחרונה חוות דעת מקצועית שממליצה לשמור מרחק מהנורות בעקבות הקרינה שהן מפיצות - כך פורסם הבוקר בעיתון "הארץ". לפי נוסח האזהרה, יש לשמור על מרחק של 30 סנטימטר לפחות מנורות הסליל שגודלן זהה לנורה רגילה.

ההמלצות לא אוסרות לחלוטין את השימוש בנורות

חברי הוועדה ניסחו את האזהרה בעקבות דיווחים בבריטניה לפיהם "הנורה עלולה לפלוט קרניים אולטרה-סגולות במינונים העלולים, בתנאים מסוימים, לגרום לחשיפה גדולה מהמומלצת ביחס לקרינה זו". עם זאת, הדגישו בבריטניה כי אין בהמלצות כדי למנוע לחלוטין את השימוש בנורות, אך המליצו לאיחוד האירופי לבחון הגבלות בהפצתן.

במחקר שנערך בבריטניה נמצא כי רמת הקרינה הנפלטת במרחק של שני סנטימטרים מהנורות, דומה מאד לזו שנפלטת מהשמש ביום קיץ חם. משרד הבריאות בקנדה אף החמיר את ההנחיות במקרה שהנורה נשברת, וממליץ לאוורר את החדר למשך 15 דקות ורק אז לנקות את שברי הזכוכית, תוך הרחקה של אנשים ובעלי חיים מהחדר.

נורות הפלורסנט הפכו למוצר מבוקש בחנויות החשמל והאלקטרוניקה בזכות יכולתן לחסוך עד 70 אחוזים בצריכת החשמל לעומת נורות ליבון רגילות בעוצמת אור דומה. עד שהשפעתן של הנורות על העור תוכח באופן מובהק, מומלץ להיזהר בעת הברגתן ולמקם אותן בגובה סביר מהנוכחים בחדר.