מאיץ החלקיקים שבשוויץ שם לו למטרה לשחזר את המפץ הגדול, אותה תופעה שבעטייה טוענים המדענים ברחבי העולם יצרה למעשה את כדור הארץ. אלא שעכשיו גורם המאיץ לסערת ענק בעולם המדע והפיזיקה.

חוקרים העובדים במאיץ החלקיקים טוענים כי בניסוי שערכו גילו חלקיק הנע במהירות גבוהה יותר ממהירות האור. מדובר בחלקיק שזכה לשם "ניוטרינו" (Neutrino), המוכר זה עשרות שנים בעולם הפיזיקה, אולם כעת הצליחו המדענים להוכיח כי הוא נע במהירות גבוהה יותר מהמהירות הכי גבוהה שהייתה מוכרת עד כה - מהירות האור.

במסגרת הניסוי, ירו המדענים קרן של ניוטרינים למרחק של 730 קילומטרים, והחלקיקים נעו בזמן הקצר ב-60 ננו-שניות מהזמן שהיה נדרש להם אם היו נעים במהירות מהירות האור.  "אנו בטוחים מאוד בתוצאות שלנו", אמר אחד החוקרים. "בדקנו פעם אחר פעם כל גורם שיכול היה להטעות את המדידות שלנו, אבל לא מצאנו דבר. עם זאת, יש צורך לאמת את התוצאות באופן ודאי ומוחלט".

איינשטיין. שימוש חופשי (צילום: AP)
מתהפך בקברו? אלברט אינשטיין | צילום: AP

עכשיו מתייעצים המדענים עם עמיתיהם בארה"ב וביפן על מנת לאשש את התיאוריה, שמרעידה את יסודות הפיזיקה המודרנית כפי שעולם המדע הכיר אותה.

אם הטענות הללו יתבררו כנכונות, לראשונה יצליחו לסתור את טענותיו של אלברט אינשטיין, שטען בתורת היחסות שלו כי מהירות האור - כ-300 אלף קילומטרים לשניה - היא סופית ולא ניתן לעבור אותה. עד כה התקבלה התיאוריה של איינשטיין באופן מוחלט וללא כל הסתייגויות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק