העיתונאי הסעודי ג'מאל חאשוקג'י (צילום: CNN, חדשות)
העיתונאי ג'מאל חאשוקג'י | צילום: CNN, חדשות

סעודיה ריגלה בטוויטר אחר העיתונאי שמת באופן מסתורי? ה"ניו יורק טיימס" פרסם אתמול (שבת) שערב הסעודית פעלה לרגל אחרי מתנגדי משטר, ביניהם העיתונאי ג'מאל חאשוקג'י, דרך טוויטר ובאמצעות גיוס חפרפרת מתוך החברה. לפי הדיווח, המודיעין הסעודי יצר קשר עם אחד המהנדסים בטוויטר, שלו גישה לחשבונות המשתמשים, ושיכנע אותו לבצע מספר פעולות ריגול למענו. גורמי מודיעין מערביים שזיהו את הניסיון, פנו לרשת החברתית ואלו פיטרו את המהנדס מתפקידו.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

לפי הדיווח ב"ניו יורק טיימס", לא ברור אם חשבונו של העיתונאי, שמצא את מותו באופן מסתורי בבניין הקונסוליה הסעודית בטורקיה, נפרץ או בוצעו נגדו פעולות ריגול. עם זאת, העיתון דיווח כי חשבונו של חאשוקג'י הוצף בתגובות נאצה מחשבונות מזוייפים וטרולים שנוצרו על ידי הממשלה הסעודית ונועדו להשתיק מתנגדים למשטר. מי שעמד בראש הבוטים הסעודית הוא אחד מיועציו של יורש העצר הסעודי, מוחמד בן סלמאן. עם חשיפת הפרשה, ולאחר ההודאה הסעודית על מותו של העיתונאי, היועץ פוטר מתפקידו.

גורמי מודיעין מערביים, שזיהו את ניסיון הריגול הסעודי, פנו לטוויטר וטענו בפניהם כי ממשלת סעודיה משתמשת באחד מעובדיה של החברה, עלי אל-זאברה, כדי לרגל אחר חשבונותיהם של מתנגדי המשטר. זאברה החל לעבוד בטוויטר כבר בשנת 2013 בתור מהנדס ולו גישה לחשבונות של משתמשים.

יורש העצר קשור במות העיתוני (צילום: רויטרס, חדשות)
יורש העצר הסעודי בן סלמאן | צילום: רויטרס, חדשות

לאחר קבלת המידע, טוויטר החלה בחקירת הדליפה והוציאה את העובד ל"חופשה מנהלתית". למרות שלא הצליחו למצוא ראיות לכך שהוא מסר נתונים אישיים מטוויטר לממשלה הסעודית, הוא פוטר בסוף שנת 2015 ולאחר מכן חזר לסעודיה. טוויטר הזהירה עשרות משתמשים ברשת החברתית כי חשבונותיהם היו נתונים למתקפה.

לפי הדיווח ב"ניו יורק טיימס", בין החשבונות שהיו נתונים לריגול בידי המודיעין הסעודי היו אנשי ביטחון, אקדמאים ועיתונאים. לא ברור אם העיתונאי חאשוקג'י היה בין אלה שחשבונותיו נבדקו על ידי אל-זאברה, אך צוין כי חשבונו של העיתונאי היה נתון להתקפה של רשת בוטים מזויפים שהקימה ממשלת סעודיה בניסיון להשתיק את מתנגדיה. הרשת הסעודית השתמשה בצ'טים קבוצתיים כדי להפיץ את רשימת האנשים אחריהם צריך לרגל, וכדי להפיץ הודעות בעד המשטר הסעודי ממספר חשבונות. הקבוצה התמקדה בנושאים כמו המלחמה בתימן וזכויות הנשים במדינה.

פיטרו את החפרפרת, טוויטר (צילום: רויטרס, חדשות)
פיטרו את החפרפרת, טוויטר | צילום: רויטרס, חדשות

רשת NBC האמריקנית דיווחה בשבוע שעבר כי טוויטר השעתה חשבון שנוצר בין השנים 2011 ל-2017 ושימש לתעמולה פרו-סעודית בעקבות מותו של חאשוקג'י. החשבון עשה שימוש בטקטיקות מתוחכמות כדי להתחמק מאיתור על ידי טוויטר, לאחר שיישמה כללים חדשים כדי להילחם בשימוש של חשבונות מזויפים שכאלה.