החללית הישראלית הראשונה (צילום: רויטרס, חדשות)
החללית של SpaceIL | צילום: רויטרס, חדשות

סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע הודיעה היום (רביעי) על מתן תמיכה בגובה של עד 7.25 מיליון שקלים, במגוון פרויקטים טכנולוגיים פורצי דרך של עמותת "SpaceIL" - פרויקט הדגל של הנחתת החללית הישראלית הראשונה על הירח. החללית צפויה להיות משוגרת בחודשים הקרובים, אך ייתכן שבימים הקרובים יוכרז על דחייה או עיכוב בפרויקט.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

סכום זה מצטרף לכ-2 מיליון שקלים שכבר הושקעו בפיתוחים שסייעו לעמותה בתחילת דרכה. התמיכה תינתן למגוון פרויקטים של העמותה כמו: המחקר המדעי על הירח, פעילויות חינוכיות בבתי ספר ותחרויות בנושא החלל.

"מיזם פיתוח ושיגור החללית של "SpaceIL" לירח יקנה למדינת ישראל יתרון בחקר החלל ובפיתוח טכנולוגיות חלל", אמר שר המדע אופיר אקוניס. "הפרויקט צפוי לקדם את החינוך של ילדים ונוער למדעים וטכנולוגיה ולקדם את המחקר המדעי על הירח. הוא מעורר גאווה לאומית רחבה".

SpaceIL בבית הנשיא, 2015 (צילום: אלון הדר, חדשות)
SpaceIL בבית הנשיא, 2015 | צילום: אלון הדר, חדשות

התמיכה בעמותה תכלול את מימון הניסוי המדעי שבמסגרתו תמדוד החללית את השדה המגנטי על הירח, הרצאות בבתי ספר, פעילויות חינוכיות, אליפות סייבר, תכניות העשרה במרכזים מדעיים והאקתון ירח.

במסגרת המשימה המדעית, תמפה החללית את המגנטיות של אזורים שונים בירח כדי להעמיק את ההבנה בכל מה שידוע לנו על היכולת של עולמות קטנים לקיים שדה מגנטי.