פער גדל בין מדינות עשירות לעניות
פער גדל בין מדינות עשירות לעניות | צילום: משרד החוץ, חדשות

ממציא האינטרנט, מדען הבריטי טים ברנרס-לי, התייחס הלילה (שלישי) בנאום נדיר בכנס טכנולוגיה בינלאומי שמתקיים בפורטוגל למחקר חדש המצביע על כך שבשנה הבאה - כחצי מאוכלוסיית העולם תהיה מחוברת לרשת. ברנרס-לי ציין את ההישג אך הפציר במדינות וחברות לא להשאיר את שאר העולם מאחור: "למיליארדי נשים וילדות אין גישה לאינטרנט".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

ברנרס-לי נאם בפתיחת כנס הטכנולוגיה הגדול ביותר המתקיים באירופה ואמר שלמדינות "יש אחריות לדאוג לשני החלקים של העולם". המדען הבריטי התייחס לעובדה שלרבים מתושבי מדינות העולם השלישי אין גישה לאינטרנט וכתוצאה מכך - גם לשירותים ממשלתיים, חינוך ודיון ציבורי. "הגידול במספר המשתמשים ברשת מצטמצם עם השנים" הבהיר.

המדען הבריטי הגיע לפריצת הדרך המדעית שלו בשנת 1989, ובאמצעותה חיבר לראשונה את האנושות לרשת האינטרנט - World Wide Web. לדבריו, המצאתו נתפסה בעיניו כפיתוח שיוביל לדברים טובים בעולם והוא אכן מאמין שכך היה לתקופה ארוכה.

מייסד האינטרנט ברנרס-לי, הלילה
מייסד האינטרנט ברנרס-לי, הלילה | צילום: AP, חדשות

כעת, ברנרס-לי הרבה יותר סקפטי: "האינטרנט הגיע לעידן בו הוא מייצר 'פייק ניוז', שיח שנאת וקיטוב פוליטי, כל זאת לצד סכנה אמיתית לפרטיות". ממציא האינטרנט הוסיף כי קיים אי שוויון הולך וגדל בין אלו שבמדינות העשירות לאלו שבמדינות עניות - וזה מתבטא גם בתחום הדיגיטלי.