מחירי הסמארטפונים בישראל הוזלו משמעותית לפני כחצי שנה, כששר האוצר כחלון ביטל את מס הקנייה על טלפונים סלולריים - אלא שעל פי שר התקשורת איוב קרא, הצרכנים זכו לבשורה נוספת בחודשים האחרונים: על פי הרפורמה עליה הכריז, ניתן לקנות מכשיר סלולרי חדש בחו"ל שנעשה בו שימוש עוד לפני החזרה לארץ, מבלי צורך להצהיר עליו בכניסה ארצה - חסכון של 17%.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

כך, למשל, האייפון 8 החדש נמכר בניו יורק ב-2,700 שקלים, ואילו בישראל המחיר הזול ביותר עבורו הוא 3,300 שקלים - פער של 600 שקלים. גם המחיר של מכשיר הדגל של סמסונג, הגלקסי נוט 8 יעלה לצרכן הישראלי כ-3,500 שקלים, 400 שקלים יותר מאשר בארצות הברית.

השורד קרא? (צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות)
השר קרא (ארכיון) | צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות

אלא שמתברר שבמכס של נמל תעופה בן גוריון, המקום החשוב ביותר, לא שמעו על הרפורמה של השר קרא. "אתה צריך להצהיר עליו בכל מקרה", אמרו ברשות המסים. "גם אם הוא משומש. גם אם אתה קונה יד שניה מחו"ל". ברשות המסים הבהירו כי כל צרכן מחויב להצהיר על כל רכישה מעל 200 דולרים, גם אם הטלפון משומש.

תגובת משרד התקשורת: "עד היום היה מותר לייבא רק טלפונים חדשים. התיקון שהשר הוביל הינו לאפשר הכנסה גם של טלפונים שאינם חדשים. לגבי המיסוי זה גם בטיפול בוועדה נפרדת יחד עם משרד האוצר בעניין יבוא אישי".