כך תיראה המקלדת החדשה
כך תיראה המקלדת החדשה | צילום:

מקליד/ה.. בסדר חדש: מכון התקנים הישראלי מפרסם הבוקר (שלישי) הצעה למיקום מחודש של מספר אותיות במקלדת המוכרת לכולנו. הסיבה: רצון למנוע טעויות הקלדה ובלבול בפיסוק בעת המעבר בין עברית לאנגלית.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

במכון הצביעו על כך כי הקושי העיקרי בשימוש במקלדת עם המיפוי המסורתי הוא שחלק מקלידי סימני הפיסוק - נקודה (.), פסיק (,), מרכה (') ולוכסן (/) - תלויים בשפה שכותבים בה, דבר המפריע למשתמש לפתח מיומנות הקלדה.

במקלדת המוצעת בעלת המיפוי המשופר, כפי שפורסם לראשונה בידיעות אחרונות, בוטלה הכפילות בקלידי הפיסוק האלה, ומעתה כל סימן פיסוק יופעל על ידי קליד אחד בלבד, שפעולתו אינה תלויה במצב המקלדת (עברי או לטיני).

עוד מציע המכון שינויי מיקום של אותיות עבריות מעטות כדי למנוע טעויות שכיחות בבחירת הקליד. האות ת' צפויה לעבור לשורה העליונה ו-נ' סופית (ן) ו-פ' סופית (ף) צפויות לזוז לצד השמאלי של השורה העליונה במקלדת.

מקלדת יד מחשב (צילום: RF123, חדשות)
סדר חדש באותיות | צילום: RF123, חדשותבשלב זה, מדובר בהצעה בלבד למיקום מחודש של האותיות - ולא קיימת כיום בשוק מקלדת עם סדר אותיות חדש. במכון מדגישים כי אם ההצעה תתקבל, מה שיאפשר להקל על המשתמשים את ההסתגלות לסדר החדש הוא היותה תואמת למקלדת הלטינית התקנית QWERTY וכי המיקום המקובל של האותיות העבריות, האותיות הלטיניות, הספרות וסימני הפיסוק נשמר ברובו.

"מטרת התקן היא לפשט את השימוש במקלדת עברית-לטינית על-פי גישה אינטואיטיבית וישירה", מסר פנחס שחר, מנכ"ל מכון התקנים הישראלי.