הצמיד שיונח על יד הפצוע (צילום: דובר צה"ל)
הצמיד שיונח על יד הפצוע | צילום: דובר צה"ל

כשטכנולוגיה מתקדמת וטיפול רפואי בתנאי שטח נפגשים: בוגרי קורס הקצינים של חיל הקשר והתקשוב ביחד עם ענף רפואה מבצעית בחיל הרפואה מפתחים בימים אלה שעון טכנולוגי חכם, שמסוגל לספק תמונת מצב מלאה של חיילים פצועים בשטח. בצה"ל מאמינים כי הפיתוח הטכנולוגי המתקדם יוכל לספק טיפול רפואי מדויק, מהיר וטוב יותר בשטח.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

השעון המיוחד, שהוא חלק מהמערכת שזכתה לשם "רפואה שלמה", יונח על יד הפצוע מיד כשיגיע לטיפול של צוות רפואי. הוא ינטר באמצעות חיישנים באופן דינאמי ורציף את החום, הדופק ומידת לחץ הדם שלו. הפעלת המערכת תתבצע באמצעות הצמדת הטלפון של המטפל הבכיר לשעון - ומידע רפואי הכולל את הסימנים שצוינו, זהות המטפל, סוג הפציעה ומועד ההתרחשות יועברו מיד למערכת מידע שתהיה חשופה לרופאים שיעניקו לפצוע טיפול רפואי בהמשך.

המדדים שינוטרו באמעות הצמיד (צילום: דובר צהל)
המדדים שינוטרו באמעות הצמיד | צילום: דובר צהל
שעון חכם רפואי של צה"ל (צילום: דובר צה"ל)
צילום: דובר צה"ל

"הפיתוח נועד לסייע לצוות הרפואי בקבלת ההחלטה הטיפולית הנכונה בזמן אמת", הסביר רס"ן ד"ר אריאל הירשהורן, ראש מדור זיהוי רפואי בצה"ל המוביל פרויקטים מטעם חיל הרפואה. "תיעוד והעברת המידע בין הדרגים השונים יתבצע ברובו המכריע באופן אוטומטי, כך שהקשב של המטפל בשטח ימוקד בטיפול".

שעון חכם רפואי של צה"ל (צילום: דובר צה"ל)
צילום: דובר צה"ל
שעון חכם רפואי של צה"ל (צילום: דובר צה"ל)
צילום: דובר צה"ל

מפקד הצוערים מחיל הקשר והתקשוב רס"ן נמרוד פוקשניאנו אמר כי פיתוח השעון יושלם בתוך 3 שנים, למרות שמענה למתארים מסוימים אפשרי גם כיום. "הבנו שאנחנו מסוגלים ליישם רלוונטיות מבצעית בזמן מועט ובמינימום משאבים", הסביר פוקשניאנו.