יאהו. ארכיון (צילום: רויטרס)
חשיפה מעוררת זעם, ארכיון | צילום: רויטרס

הדלפה נוספת חושפת - עוקבים אחרי כל מילה של הגולשים: חברת "יאהו" סרקה בחשאי חשבונות דואר אלקטרוני של לקוחות, והעבירה את המידע לגורמי המודיעין של ארה"ב - כך נחשף הערב (שלישי), בפרשה חמורה שעלולה להעיב על ענקית תקשורת נוספת. לפי הפרסום, שמבוסס על הדלפה של מקורות יודעי דבר לסוכנות רויטרס, מאות מיליוני תכתובות נסרקו ותוכנן הועבר לרשויות האמריקניות ללא ידיעת הגולשים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק 

לפי הפרסום, "יאהו" - המספקת את אחד משירותי המיילים הנפוצים בעולם - בנתה בשנה שעברה "באופן חשאי" תוכנה מיוחדת, שמאפשרת לחפש בדואר האלקטרוני של כל המשתמשים מידע ספציפי. מדובר בהיענות של החברה לשירותי הביטחון האמריקניים: יאהו סרקה עבורם מאות מיליוני חשבונות והעבירה את המידע ל-NSA - הסוכנות לביטחון לאומי שעמדה במוקד פרשת המדליף סנואודן, שחשף את איסוף המידע ההמוני.

שני עובדים לשעבר בחברה ואדם נוסף שהיה חשוף למידע הובילו לפרסום. מומחי אבטחה ומעקב אמרו כי מדובר במקרה הראשון שנחשף עד כה בו חברת אינטרנט אמריקנית הסכימה לדרישות גופי הביטחון לחפש בכל ההודעות של הלקוחות. עד כה היה ידוע כי מספר חברות הסכימו לבחון מספר הודעות שאוחסנו על השרתים או הגבילו את החשיפה למספר מצומצם של חשבונות.

חשף את המעקב אחרי אזרחים. סנודן (צילום: SkyNews)
מתח ביקורת על סנואודן | צילום: SkyNews

לא ידוע עד כה מה המידע אותו ניסו גופי הביטחון לחפש, והאם מדובר רק במידע שהופיע בגוף ההודעה או גם במסמכים מצורפים. סוכנות הידיעות רויטרס שפרסמה את הפרשה אמרה כי אין ביכולתה לקבוע איזה מידע יאהו העבירה הלאה, אם בכלל, ומה השיגו גורמי הביטחון כתוצאה מכך.

המדליף סנואודן, הנמצא בגלות כפויה במוסקווה, "חגג" על הפרסום והזהיר את עוקביו: "משתמשים ביאהו? הם סרקו בסוד את כל מה שכתבתם, הרבה מעבר למה שהחוק מחייב. תסגרו את החשבון היום". סנואודן הוסיף וצייץ בעמוד הטוויטר שלו כי דוח השקיפות של יאהו "לא ציין איך ה-NSA חיפשו בכל הודעת דואר". סנואודן הסביר כי מדובר בדוגמה נוספת לצורך במדליפים וחושפי פרשות: "מערך הפיקוח כשל לחלוטין במקרה הזה".