אם זה משחקי מחשב, פלייסטיישן או הטלפון החכם, בתקופת החופש הגדול הילדים מבלים שעות ארוכות מול המסכים. לא רק שזה מוביל לסיכון בריאותי, ההורים לא תמיד יכולים לעקוב אחרי התכנים להם הם נחשפים. במשפחות רבות יש יותר ויותר ריבים בנושא.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

כבר כמה חודשים שבמשפחת הלר עושים שימוש באפליקציית "פמילי לינק". באמצעותה הם ממש יכולים לשלוט בזמן המסך של הילדים שלהם, אפילו לקבוע למשלה שהטלפון יינעל ב-20:00 בערב. כך, בלחיצת כפתור אחת, יכול גיל הלר, אב לשניים, לנעול את הטלפון של אורי בנו בן ה-11. "גם הגדרה של מגבלת שעות, גם שעות שינה, יש אפשרות של לראות על המפה איפה הילד נמצא", הסביר גיל.

למרות שההורים תחילה התנגדו לאפליקציות שיאפשרו מעקב שכזה, מקרה אחד שבו הילד נחשף לתכנים לא ראויים שינה את דעתם והם הבינו שזה יכול להיות פתרון טוב, מעבר להגבלת הזמן או הגיל באתרים שונים. "'פמילי לינק' מאוד מאוד עזר לי. עכשיו אני כבר רגיל להיות עם המגבלה גם כשאני בלי", אמר אור.

"תוכנת בקרה שלא במטרה לשלוט בילדים או בהתנהגות שלהם אלא מסייעת לנו כהורים למנן ולכוון אותם לתכנים שמתאימים להם. אנחנו לא מחפשים שליטה", מספרת אם המשפחה, שרון קייזר-הלר. "אני חושבת שכשניגשים לאפליקציות האלה של הבקרה מתוך מקום של לנסות לשלוט בילד, בחיים שלו, בקשר שלך עם הילד, זו טעות מאוד מאוד גדולה. אנחנו מחפשים דיאלוג. אנחנו מחפשים את הדרך לקדם את הדיבור בינינו".

"יש אפשרות לראות איפה הילד נמצא" (צילום: החדשות‎)
"יש אפשרות לראות איפה הילד נמצא" | צילום: החדשות‎

מומחים בתחום ממליצים שלא לתת לילד טלפון חכם לפני הגיל 10. מעל גיל 10, מומלץ לא יותר משעתיים של שימוש. "תוכנות מעקב יכולות להיות מאוד מאוד בעייתיות במיוחד אם באמת הילד מגלה", מסביר פרופ' יאיר עמיחי המבורגר, מהמרכז הבינתחומי הרצליה.

"ילד שהוא בוגר, מבחינתו זו שבירת אמון מאוד מאוד רצינית. הנקודה המרכזית היא איך הילדים מתתפקדים בחיים שלהם. אם אנחנו רואים שהזמן שהם משתמשים בסמארטפון פוגע להם בתפקוד החיים, לפי זה אנחנו צריכים להחליט כמה זמן הם משתמשים".

האפליקציה הזאת זמינה לשימוש להורים שמחזיקים במכשירי אנדרואיד או אייפון. המכשירים הנשלטים כרגע יכולים להיות באנדרואיד בלבד. אם לילד שלכם יש אייפון, בתוך מערכת ההפעלה תוכלו להגדיר את הטלפון של הילד או הילדה וכך גם כן לקבוע זמן מנוחה לטלפון. אפשר להעריך שהשימוש באפליקציות מגבילות יוביל לוויכוחים מסוג חדש עם הילדים על השליטה מרחוק כולל השאלה - עד מתי ראוי יהיה להשתמש בהן.