רובנו, זה לא סוד, מכורים לטלפון הנייד שלנו. אבל משנה לשנה, ההתמכרות הזאת רק מתעצמת. אז עד כמה אנחנו קשורים לסמארטפון שלנו? סקר בינלאומי חדש דירג את המדינות המכורות ביותר והכריז על מנצחת: זה כנראה לא כבוד גדול אבל אנחנו הישראלים נמצאים במקום הראשון בסקר הזה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מסתבר שהדבר הראשון שעושים 36% מהישראלים כשהם פוקחים את העיניים בבוקר זה לגשת לטלפון הנייד. 30% מצליחים להתאפק חמש דקות ואז עושים בדיוק את אותו הדבר. לפני שאנחנו מצחצחים את השיניים או שוטפים את הפנים, שני-שלישים מאתנו מעדיפים את הטלפון הנייד לפני כל פעולה אחרת.

הודעות טקסט, אייפון, סלולר, טלפון נייד (צילום: רויטרס, חדשות)
לא יכולים בלי | צילום: רויטרס, חדשות

בבריטניה העידו 10% מהנשאלים שהם בודקים את הטלפון הנייד שלהם מיד כשהם מתעוררים בבוקר, ואילו 32% מתוכם בודקים אותו עד חמש דקות מרגע היקיצה. לעומת זאת, בארצות הברית, 43% מהאמריקנים מעידים על כך שהם בודקים את הטלפון בחמש הדקות הראשונות שהם ערים וכחמישית מהאמריקנים בודקים אותו ממש ברגע שהם יוצאים מהמיטה.

"המסקנה מהסקר מאוד ברורה - אנחנו הישראלים אוהבים ומכורים לסמארטפון שלנו", מסביר שלי תשובה, ראש מגזר הייטק בחברת Deloitte. "מעל 40% מהישראלים מחליפים את הסמארטפון שלהם כל שנה. זה נתון שהוא משמעותית יותר גבוה מהנתונים במדינות אחרות".

ההתמכרות לסלולר - כמו לסיגריות והימורים

מדוע אנחנו מכורים לסמארטפון? מסתבר שהציפייה שלנו לאינטראקציה ברשתות החברתיות היא התמכרות בדיוק כמו לסוכר ולסיגריות. בכל פעם שאנחנו פותחים את הסמארטפון ורואים התרעה חדשה, בגוף משתחרר הורמון שנקרא דופמין - הגורם לנו לחוש הנאה, בדיוק כמו במשחק במכונות מזל. מסוכר וסיגריות אפשר לנסות לברוח, אבל ההתרעות מגיעות אלינו בכל מקום ושעה.

"יש לי סדר קבוע: אינסטגרם, ווטסאפ, שמה מוזיקה ומתחילה את היום", מספרת קיילי מרימי, בת 17. "קרה לי שהאייפון שלי היה בתיקון במשך יומיים, כי הוא נשבר, ופשוט לא מצאתי את עצמי. כל היום הייתי מהטלפון של ההורים שלי ושל אחותי וראיתי שאני לא מצליחה בלי. הרגשתי מנותקת מהחברה ומהחיים".

הכי מכורים - הישראלים (צילום: rf123)
הכי מכורים - הישראלים | צילום: rf123

ואם היינו צריכים עוד הוכחה לכך שהטלפון הפך לעוד איבר בגוף שלנו, עוד עולה מהסקר כי כמחצית מהישראלים מחזיקים ביד את הסמארטפון בזמן הצפייה בטלוויזיה ו-37% מאתנו לא יעזבו את הטלפון גם בזמן בילוי עם המשפחה או החברים.

בבריטניה, כ-80% מהנשאלים ענו כי הם משתמשים במכשיר הסלולרי בזמן בילוי עם המשפחה או החברים ו-81% משתמשים בו אפילו כשהם צופים בטלוויזיה. 93% מהאמריקנים העידו שהם משתמשים במכשיר הסלולרי שלהם כשהם צופים בטלוויזיה ואחוז דומה העיד שהם משתמשים בו כשהם עם החברים או המשפחה.

חלקנו כנראה היינו מוכנים לחזור שוב לטלפון "הטיפש" כדי להתנתק קצת. ברחבי העולם זה כבר הפך להיות טרנד: במקום חופשה אקזוטית, יוצאים לנופש בחוות גמילה מהסמארטפון. בארץ רוב המכורים אולי עדיין בהכחשה, אבל מי יודע, אולי יום אחד גם אנחנו נצליח להתנתק.