תקלה עולמית בפייסבוק ובוואטסאפ (צילום: רויטרס, חדשות)
רוצים לתבוע את פייסבוק? עכשיו זה אפשרי | צילום: רויטרס, חדשות

עד כה ישראלים שחשו שנעשה להם עוול בפייסבוק היו צריכים לנהל תהליך ארוך, מסורבל ויקר, לעיתים בחו"ל, כדי לנהל תביעה משפטית נגד החברה. היום (רביעי) נחתם הסכם חדש שיאפשר להגיש תביעות מישראל - ישירות למטה פייסבוק.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

לפייסבוק 1.7 מיליארד משתמשים בעולם ומיליוני משתמשים רק בישראל. אך אם יש למישהו טענה לגבי תכנים שמתפרסמים ברשת החברתית, הוא יכול לפנות לחברה רק בכלים המקוונים שהיא מעמידה לרשותו באתר. בנוסף, משתמשים ישראליים שחשים שנעשה להם עוול ורוצים לתבוע את החברה, ימצאו את עצמם בהליך משפטי ויקר.

בשנתיים האחרונות מנהל עו"ד גיא אופיר מאבק עיקש נגד גוגל ופייסבוק, בין היתר על הנושא הזה. בין לקוחותיו אנשים שהיו קורבנות של "שיימיינג", כמו העובדות סוציאליות של עיריית תל אביב או אבי לן שפעילות העמוד שלו "סטטוסים מצייצים" הושעתה לצמיתות.

כולם ניסו לפנות לפייסבוק בכלים המקוונים אבל בסופו של דבר נתקלו בקיר. כשרצו לתבוע, גילו שמדובר במשימה לא פשוטה. פייסבוק התחמקה מקבלת כתבי תביעה ולמעשה, לא הכירה בדין הישראלי. רשמית, מדובר בחברה שרשומה באירלנד ומי שרוצה לתבוע אותה, עליו לעשות זאת שם.

היום המאבק של עו"ד אופיר נשא פרי ראשון. במסגרת התביעות שהוא מנהל נגד פייסבוק הצליח אופיר להגיע להסכם לפיו, בתוך חודש תמסור פייסבוק-אירלנד לו ולציבור בישראל כתובת דואר אלקטרוני, שתשמש להמצאה של תביעות והודעות מישראל ישירות למטה באירלנד.

"צעד חשוב, אך לא מספק"

מדובר בבשורה טובה גם לשרי הממשלה גלעד ארדן ואיילת שקד, שבפגישותיהם עם נציגי פייסבוק העולמית, דרשו שתהיה כתובת לפניות בנושאי טרור והסתה. כעת, גם הם, קיבלו לפחות כתובת משפטית.

"פייסבוק אירלנד החליטה, בשיתוף עם העותרים, להעמיד כתובת דואר אלקטרוני באמצעותה ניתן יהיה לשלוח כתבי בית דין והודעות אל פייסבוק אירלנד, המספקת את שירות פייסבוק בישראל", נמסר מפייסבוק. "אנו מברכים על כך שבית המשפט אישר כעת הסכם משותף זה. נבקש להדגיש בפני המשתמשים ששירות פייסבוק בישראל אינו משתנה, וכי לרשות משתמשים המבקשים לדווח על דבר מה פייסבוק מעמידה כלים מקוונים ייעודיים, המהווים את הדרך המהירה והיעילה ביותר לטיפול בפניותיהם".

השר ארדן ברך על ההסכם שנחתם ואמר כי מדובר בצעד חשוב, אך לא מספק. "על פייסבוק מוטלת האחריות לבצע ניטור תכנים באופן עצמאי ולמנות בישראל נציג מטעמה שיהווה כתובת לפניות ולהסרת תכנים מיידית", אמר השר. "עד שזה לא יקרה, אמשיך לקדם את החוק שיאפשר למדינה לבקש מבית המשפט להורות לפייסבוק להסיר תכנים מסיתים מהרשת. ההסתה ברשת מובילה לפיגועים ובכוונתי לעשות הכל כדי למנוע אותה".