הסלפי האחרון: "עם ישראל חי" (צילום: בראשית, חדשות)
צילום: בראשית, חדשות

שבוע אחרי ההתרסקות של "בראשית" והאכזבה מכך שלא הצליחה להגיע לירח באופן שלם, ראשי עמותת spaceIL חושפים את הממצאים של הבדיקה שקיימו כדי להבין מה היו הבעיות שהובילו לכשל בנחיתה. לדברי המנכ"ל עידו ענתבי, החללית תפקדה כמצופה עד תחילת האירוע באופן אוטונומי, אך האירוע הבעייתי החל "כשקיבלנו כשל ברכיב שמודד תאוצות. זה הוביל להפסקת המנוע הראשי ולא הצלחנו להחזיר אותו לפעולה בהמשך. כשאין מנוע ראשי אין אפשרות לבצע נחיתה רכה".

בתדרוך על החקירה הוסיף ענתבי על התקלה: "זו הפעם הראשונה שהרכיב הזה העביר לנו הודעה מתחילת המשימה. לאחר שזה קרה נשלחה פקודת ההפעלה מחדר הבקרה והיא גרמה לשרשרת אירועים שבהם היו הפסקת המנוע הראשי והיעדר היכולת להחזירו לפעולה בגלל היעדר נקודה שהייתה לנו בקופסת הממשקים האלקטרונית שלנו. כאשר אי אפשר להפעיל את המנוע הראשי החללית לא יכולה לבצע נחיתה רכה בצורה אוטונומית ובזה נגזר דינה של המשימה.

הירח מאחד הצילומים שצילמה החללית (צילום: חדשות)
הירח מאחד הצילומים שצילמה החללית | צילום: חדשות
בראשית בדרכה אל הירח (צילום: חללית בראשית, חדשות)
צילום: חללית בראשית, חדשות

"אם האירוע לא היה קורה, ראינו תמונה טובה של ההתנהגות של החללית וייתכן שהייתה חוזרת לתפקוד רגיל. פקודת ההפעלה לא גרמה לכיבוי המנוע הראשי ישירות אלא להפעלת המחשב מחדש ומשם התגלגלו העניינים לזה שאי אפשר היה להפעיל את המנוע. אנחנו עוד צריכים להיכנס ולהבין את הפרטים באופן יותר עמוק. אין לנו הערכה לגבי הסיבה שקרתה התקלה - עדיין לא".

בהמשך נשאל ענתבי אם בדיעבד היה משהו שניתן היה לעשות אחרת, והוא השיב: "אני מניח שאחרי שנסיים את התחקיר המלא נדע לבוא ולהגיד אם ואיך היה צריך לעשות את הדברים אחרת". באשר לשאלה אם זה תרחיש שנערכו אליו באימונים, ענה: "התרחיש הספציפי הזה - אנחנו צריכים לשבת ולבדוק אם הוא היה. לא יודע להגיד כרגע, נערכנו להרבה תרחישי קשר כאלה ואחרים. להערכתי יש לנו עוד שבועיים שלושה של תחקיר מאוד מפורט כדי להבין את ההתנהלות ולהבין אם היה אפשר אחרת".

בנימין נתניהו בחדר הבקרה של החללית בראשית‎ (צילום: אלון רון, חדשות)
צילום: אלון רון, חדשות

ענתבי התייחס גם לפרויקט "בראשית 2" שעליו הם עובדים כעת עם ההכרזה של נשיא העמותה מוריס קאהרן ב"פגוש את העיתונות" על הקמת חללית נוספת: "אני משוכנע שכשנסיים את התחקיר המלא יהיו לנו הרבה תובנות למשימה הבאה, ובכלל אנחנו מתחקרים את כל שבעת השבועות בחלל כדי להפיק לקחים לשימור ושיפור. עוד לא התנענו את בראשית 2, אנחנו רק נערכים לבחון את זה".