מתי ראיתם את מארק צוקרברג מותח ביקורת על התנהלותו שלו? סרטון שהכינו שני אמנים בריטיים והופץ באינסטגרם בימים האחרונים עושה שימוש בטכנולגיית ה"דיפ פייק" כדי לתקוף את פייסבוק. מייסד הרשת החברתית נראה בסרטון מדבר על השליטה של החברה שבראשה הוא עומד על המידע של מיליארדים ועל השימוש הפסול בו.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

טכנולוגיית ה"דיפ-פייק" (זיוף עמוק) מאפשרת, באמצעות שימוש בבינה מלאכותית, לעשות מניפולציה למראה או לקול של אנשים, לעיתים קרובות סלבריטאים, וליצור סרטונים שנראים אמיתיים לגמרי. טכנולוגיה זו יכולה להשתיל בצורה אמינה את פניו של אדם שמעולם לא צולם על גבי אדם אחר, וכך למעשה להכניס לו מילים לפה.

בסרטון שהעלו ביל פאוורס ודניאל האו לאינסטגרם, שנמצאת בבעלות פייסבוק, נראה צוקרברג מדבר ישירות למצלמה על המניעים המרושעים שמאחורי הרשתות החברתיות שבבעלותו. "דמיינו לעצמכם לרגע: אדם אחד, עם שליטה מוחלטת על מידע גנוב של מיליארדי אנשים, כל הסודות שלהם, חייהם, העתיד שלהם", אומר צוקרברג המזויף בסרטון הערוך. "אני חייב הכל לספקטר (דמות הנבל המיתולוגי מסדרת סרטי ג'יימס בונד). ספקטר הראה לי שמי ששולט במידע - שולט בעתיד".

משתמשים מתים בפייסבוק (צילום: רויטרס, חדשות)
צילום: רויטרס, חדשותדוברת מטעם אינסטגרם אמרה כי הסרטון שבו מופיע צוקרברג לא הפר את כללי הרשת החברתית. לדבריה, "אם צד שלישי מסמן מידע כשקרי, נסנן אותו מאזורי ההמלצות של אינסטגרם כמו Explore ועמודי Hashtag".

יוצרי הסרטון הסבירו כי הוא נועד לבקר את האיסוף והשימוש בנתונים פרטיים על ידי חברות טכנולוגיה. "העובדה שמידע של אזרחים - כולל פרטים אישיים על נטיות פוליטיות, העדפות מיניות או תכונות פסיכולוגיות - מוצע למרבה במחיר, מראה כי תעשיית ההשפעה הדיגיטלית מהווה סיכון לא רק לזכויות אדם פרטניות, אלא לדמוקרטיה כולה", אמרו.