אפליקציית המסרים טלגרם הפכה להיות פלטפורמה פופולרית לפעילות לא חוקית. מכירה של סמים קשים, נשק ופעולות אחרות צוברות שם תאוצה וזאת בשל רמת האבטחה הגבוהה של האפליקציה והקושי באיתור המשתמשים. גם חברי התנועה הנאו-נאצית אימצו את הכלי כדי להפיץ תעמולה אנטישמית, מאמרים שקריים ולפרסם את משנתם - שאינה חוקית ברוב מדינות העולם: "הסרטן הזה מתפשט בקצב שאף טיפול לא מתקרב לקצה העצירה שלו ולאף אחד לא באמת איכפת".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

על רקע העלייה במספר האירועים האנטישמיים ברחבי העולם ובמקרי האלימות נגד יהודים, משתמשים אנשי התנועה בפלטפורמה כדי להפיץ תכני שנאה נגד יהודים וישראל. מרבית התקריות האלימות מובלות על ידי נאו-נאצים ואנשים הדוגלים בעליונות הגזע הלבן ובערוץ טלגרם סודי, שעליו נודע לחדשות Online, הם קוראים לבצע מעשים אלימים ביהודים ומהללים את היטלר ומנהיגים נאצים נוספים.

כך נראית הקבוצה (צילום: צילום מסך, חדשות)
כך נראית הקבוצה | צילום: צילום מסך, חדשות
מצדיעות במועל יד בסיור באושוויץ (צילום: מתוך עמוד הטלגרם National sozialistische‎, חדשות)
מצדיעות במועל יד בסיור באושוויץ | צילום: מתוך עמוד הטלגרם National sozialistische‎, חדשות

מדובר בקבוצה אחת מני רבות. הפעילים מופנים לקבוצות קטנות וסודיות, שם מתבצעת הפעילות ללא הפרעה ממשית למעשיהם. בקבוצה בין היתר מפורסמות תמונות של ילדים מצדיעים במועל יד, מודעות שטוענות שישראל עומדת מאחורי ארגוני הטרור דאע"ש ואל קאעידה וקריאות להחלת האידיאולוגיה של היטלר.

קוראים לאלימות נגד יהודים (צילום: מתוך עמוד הטלגרם National sozialistische‎, חדשות)
קוראים לאלימות נגד יהודים | צילום: מתוך עמוד הטלגרם National sozialistische‎, חדשות

בשל האנונימיות בטלגרם, מנהלי העמוד מרשים לעצמם לומר ולפרסם דברים קשים ומזעזעים. באחת מהתמונות שפורסמו נראים שבעה נערים ונערות שמצדיעים במועל יד ומתחת הכיתוב "אנחנו הילדים של אדולף היטלר". במקרה אחר, פורסמו תמונות של צעירות שמצדיעות במועל יד במחנה ההשמדה אושוויץ.

ממים נגד ישראל ורה"מ נתניהו (צילום: מתוך עמוד הטלגרם National sozialistische‎, חדשות)
ממים נגד ישראל ורה"מ נתניהו | צילום: מתוך עמוד הטלגרם National sozialistische‎, חדשות
"תרגעו, אנחנו חוזרים" (צילום: מתוך עמוד הטלגרם National sozialistische‎, חדשות)
"תרגעו, אנחנו חוזרים" | צילום: מתוך עמוד הטלגרם National sozialistische‎, חדשות

גם ראש הממשלה בנימין נתניהו מוצג פעמים רבות. באחד מה"ממים" נראית תמונה של נתניהו עם הכיתוב 'תנו לאנשיי ללכת' ומתחת תמונה של מחנה ההשמדה אושוויץ. מנהלי הערוץ פרסמו תכנים רבים שלפיהם היהודים וראש הממשלה נתניהו שולטים בנשיא ארצות הברית דונלד טראמפ.

"אנחנו הילדים של היטלר" (צילום: מתוך עמוד הטלגרם National sozialistische‎, חדשות)
"אנחנו הילדים של היטלר" | צילום: מתוך עמוד הטלגרם National sozialistische‎, חדשות

"רחוק היום שנוכל להתמודד עם הבעיה הזו"

"מדובר באיום רציני וממשי", אמר אביב עצמון, ראש צוות אנליסטים בקונגרס היהודי העולמי. "רחוק היום שבו נוכל להתמודד עם הבעיה הזו. אנחנו יכולים לטפל רק במה שגלוי וזה קצה הקרחון ממה שנמצא מתחת לפני השטח. מה שאנחנו מקלפים מלמעלה".

עצמון הסביר שהקונגרס היהודי העולמי מייצג את הקהילות היהודיות ותפקידו הוא להתחקות אחר איומים ברשתות החברתיות. "אנחנו משתמשים בטכנולוגיות מאוד מתקדמות שעוזרות לנו לסנן, אבל אנחנו נוגעים בטיפה בים. האנטישמיות הקלאסית של יהודים עם אף ארוך כוסתה מאז קום הציונות עם טיעונים נגד המדיניות של ישראל - בשנה האחרונה זה השתנה".

בשנה האחרונה, בגלל התהליכים באירופה ועלייה של ימין קיצוני בהרבה מדינות, אותם אנטישמים ואנטי מיעוטים בכלל מרגישים הרבה יותר נוח לפעול בצורה של האנטישמיות הקלאסית. הם טוענים שאנחנו מנהלים את העולם. הלגיטימציה לשנאת זרים מאוד רווחת ברחוב. הסיפור של הקבוצה הוא דוגמה קטנה לקבוצות ענקיות אחרות.

ליצירת קשר עם הכתב: matanh@ch2news.co.il