חברת וואווי (צילום: רויטרס‎, חדשות)
וואווי תזכה ל-90 יום של חסד | צילום: רויטרס‎, חדשות

בשורה מרגיעה לחברת וואווי: הממשל האמריקני הודיע היום (שלישי) כי המגבלה שהטיל על ענקית הטכנולוגיה הסינית תוסר למשך 90 יום, והחברה תוכל להמשיך ולשתף פעולה עם גוגל האמריקנית. וואווי עמדה בפני נזק כלכלי עצום אחרי שגוגל הודיעה אתמול כי תחסום את גישתה למערכת ההפעלה אנדרואיד. המגבלות המאיימות על החברה מגיעות על רקע החשש של ארה"ב מהאיום הביטחוני הנובע מנוכחותה הגוברת בשוק.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מייסד ומנכ"ל החברה, רן זנגפי, הגיב לסערה ואמר בהתרסה כי ארה"ב ממעיטה בערכה של וואווי. בדברים שאמר לתקשורת הסינית, הבטיח כי הצעדים שנוקטת ארה"ב לא יוכלו לפגוע באופן משמעותי בחברה, ואף הצהיר כי אף מתחרה לא תוכל לגבור על טכנולגיית ה-5G שוואווי תשחרר בעתיד הקרוב.

מייסד וואווי: "ממעיטים בערכנו" (צילום: רויטרס, חדשות)
מייסד וואווי: "ממעיטים בערכנו" | צילום: רויטרס, חדשות

בעקבות הודעת הרשויות בדבר ההקלות על וואווי גוגל פרסמה כי תיישר קו עם הממשל, ותעניק רישיון לאספקת תוכנה ולעדכוני אבטחה בפרק הזמן שנקבע. זאת, לאחר שרק אתמול הודיעה גוגל שהיא מסירה את רישונה של וואווי להשתמש במערכת ההפעלה אנדרואיד ושהיא מקפיאה את קשריה העסקיים עם החברה. מהלך זה איים לפגוע קשות ביצרנית הטלפונים החכמים השנייה בגודלה בעולם.

בדומה ליצרניות טלפונים חכמים אחרות כמו סמסונג ו-LG, גם ענקית הטכנולוגיה הסינית מסתמכת על מערכת ההפעלה של גוגל - אנדרואיד - המוטמעת במגוון הרחב של מכשיריה. לפי הדיווחים, גוגל אף התכוונה למנוע את הגישה של מכשירי וואווי לאפליקציות בסיסיות ושירותים כמו ג'ימייל ויוטיוב. לפי נתוני החברה, קיימים 2.5 מיליארד משתמשי אנדרואיד ברחבי העולם.

אובדן הגישה לעדכונים במערכת ההפעלה של גוגל, עלולה לפגוע במכירות מכשירי החברה מחוץ לסין. "וואווי תוכל להשתמש רק בגרסה הציבורית של אנדרואיד ולא תקבל גישה לאפליקציות בתשלום", מסר אתמול גורם בגוגל. בכך המכשירים גם לא יזכו להוריד אפליקציות חדשות שישוחררו לחנות האפליקציות של גוגל (Google Play Store).

למרות המהלך הדרמטי, דובר מטעם גוגל הבהיר כי כל מי שמחזיק במכשיר קיים של וואווי יוכל להמשיך לבצע עדכונים לאפליקציות של גוגל. "לכל משתמשי השירותים שלנו, Google Play ועדכוני האבטחה של גוגל ימשיכו להגן על מכשירי וואווי קיימים", אמר הדובר.