פייסבוק ,פלאפון,איפון (צילום: רויטרס, חדשות)
4% מהמשתמשים בפייסבוק - מזויפים | צילום: רויטרס, חדשות

הרשת החברתית פייסבוק פרסמה היום (שלישי), לראשונה, דוח על אכיפת כללי הקהילה באתר ומחיקת תכנים פוגעניים. הנתונים, שמתייחסים לרבעון הראשון בשנת 2018, מגלים כי החברה הורידה 837 מיליון תכני ספאם והושבתו 583 מיליון חשבונות מזויפים. בפייסבוק מעריכים: "3-4 אחוזים מהחשבונות ברשת החברתית - מזויפים".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

הדוח מכסה את מאמצי האכיפה של פייסבוק לתקופה שבין אוקטובר 2017 למרס 2018, ומכסה שישה תחומים: אלימות גרפית, עירום מבוגרים ופעילות מינית, תעמולה טרוריסטית, דיבור שנאה, ספאם וחשבונות מזויפים. הדוח חושף כמה אנשים נחשפו לתוכן שמפר את הכללים, כמה תוכן הוסר וכמה מתוך זה זוהה על ידי פייסבוק עוד לפני שדווח על ידי המשתמשים.

לפי הנתונים, כמעט כלל תכני הספאם שהוסרו מהאתר ברבעון הראשון של שנת 2018 זוהו על ידי המערכת הטכנולוגית של פייסבוק. רוב החשבונות המזויפים שהוסרו מהאתר, הושבתו תוך דקות מרגע הרשמתם לרשת החברתית.

פייסבוק: מזהים כמעט את כל התוכן הפוגעני - עוד לפני הדיווח

בפייסבוק חשפו כי מאז תחילת 2018 בחברה הסירו כ-21 מיליון תכנים ופוסטים שכללו עירום או פורנוגרפיה. 96% מהם זוהו והוסרו על ידי הטכנולוגיה של פייסבוק עוד לפני הדיווח. בקטעי אלימות, פייסבוק פרסמו כי הצליחו לתייג ולסמן תוכן עם אלימות גרפית ביותר מ-86% מהתכנים, עוד לפני שדווחו על ידי המשתמשים.

חלק ניכר מהתכנים הפוגעניים ברשת החברתית מתרכזים בפוסטים מילוליים הכוללים ביטויים קשים. בפייסבוק מודים כי הטכנולוגיה שברשותם לא עבדה כראוי ורק 38% מהפוסטים האלימים זוהו על ידי המערכות.

בפייסבוק הסבירו כי למרות התוצאות החיוביות, עדיין יש הרבה מה להשיג בתחום. "זה בחלקו בגלל שטכנולוגיה כמו בינה מלאכותית היא אמנם מבטיחה, אך עדיין רחוקה שנים מלהיות יעילה נגד תוכן רע, כי הקונטקסט הוא כל כך חשוב. לדוגמה, אינטליגנציה מלאכותית אינה טובה מספיק כדי לקבוע אם מישהו מפיץ שנאה או בעצם מתאר משהו שקרה לו כדי שיוכל לעורר מודעות לנושא".

"אנו מאמינים כי הגברת שקיפות נוטה להוביל לאורך זמן ליותר דין וחשבון ולקיחת אחריות ועצם פרסום מידע זה ידחוף אותנו להשתפר מהר יותר", הסבירו בחברה את פרסום הדוח. "זה אותו מידע שבו אנו משתמשים כדי למדוד את ההתקדמות שלנו באופן פנימי - ועכשיו אתם יכולים לראות אותו כדי לשפוט את ההתקדמות שלנו בעצמכם. אנו מצפים למשוב שלכם".