אתרים היסטוריים ברחבי העולם נמצאים בסכנה: אסונות טבע, מלחמות ואפילו סתם תיירים עלולים להוביל להרס מקומות העומדים על תילם אלפי שנים, ומהווים נכסי תרבות מרהיבים. בדיוק מכך חשש בן קקירה, ממפתחי טכנולוגיית סריקת לייזר תלת-מימדית, כשצפה בתמונות ההרס של פסל בודהיסטי בן 1,500 שנים באפגניסטן בשנת 2001 - והחליט לעשות מעשה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

קקירה ייסד את ארגון CyArk, שנועד ליצור ארכיון מפורט של אתרים היסטוריים בסכנת היעלמות באמצעות סריקות תלת-מימד רחבות היקף. כעת, בחטיבת האמנות והתרבות של גוגל החליטו לשתף עם הארגון פעולה כדי להפוך את הארכיון של קקירה למאגר פתוח לכל בשם Open Heritage.

נגיש לכל גולש בעולם (צילום: google arts)
נגיש לכל גולש בעולם | צילום: google arts

באמצעות השירות החינמי החדש, יכולים הגולשים לפסוע - מהמחשב או המכשיר הנייד - לתוך יותר מ-25 אתרים ב-18 מדינות ולתייר בתוכם באופן וירטואלי. בין האתרים ניתן למצוא את ארמון אל-עזם בדמשק ואת צ'יצן איצה, עיר בני המאיה במקסיקו. לסיורים נלווים גם הסברי אודיו המספקים מידע נוסף על האתרים השונים.

סריקות תלת-המימד (צילום: google arts)
סריקות תלת-המימד | צילום: google arts

בכך מצטרפים האתרים ליותר מ-1,500 מוזיאונים ביותר מ-70 מדינות שכבר נגישים לציבור הרחב באמצעות Goggle Arts & Culture. פעילות זו החלה בגוגל לפני כשבע שנים, ומנגישה שלל יצירות אמנות ממגוון סוגים ותקופות לגולשים בכל רחבי העולם, לגמרי בחינם.