המשימה - מאדים: סוכנות החלל האמריקנית נאס"א שיגרה היום (שבת) מבסיס חיל האוויר ונדרברג בקליפורניה חללית הנושאת איתה את הנחתת Insight (תובנה), שאמורה לבצע סדרת מחקרים על פני הכוכב האדום ובין היתר לחפור לעומק של 5 מטרים באדמה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

לפי התכנון, הנחתת תשוחרר מטיל האטלס שנושא אותה כ-90 דקות לאחר השיגור ואז תמשיך במסע הארוך של 484 מיליון ק"מ לעבר מאדים - שאמור להסתיים בעוד כחצי שנה.

מקדח מיוחד יאפשר לחפור לתוך הכוכב (צילום: CNN‎)
מקדח מיוחד יאפשר לחפור לתוך הכוכב | צילום: CNN‎

הנחתת שוקלת 358 קילוגרם ותהיה רכב החלל החמישי של נאס"א הפועל על אדמת מאדים או בסביבת כוכב הלכת. בסוכנות החלל האמריקנית מסבירים כי בניגוד לרכב החלל המפורסם "Curiosity", שסרק את אדמת הכוכב בתנועה, כשהוא מתנייד על גלגלים, הנחתת החדשה תהיה נייחת ולאחר הנחיתה לא תוכל לשנות את מיקומה.

בנאס"א מסבירים כי הנחתת תוכל לאסוף חפצים שונים הנמצאים בסביבתה בעזרת זרוע רובוטית באורך 2.4 מטרים. גולת הכותרת של הפרויקט היא מקדח מיוחד שיאפשר לחפור באדמת הכוכב עד לעומק של 5 מטרים - זאת כדי לנסות ולחקור את מבנהו של מאדים.

כמה שונה מאדים מכדור הארץ? (צילום: נאס"א)
כמה שונה מאדים מכדור הארץ? | צילום: נאס"א

על הזרוע הרובוטית של החללית תותקן מצלמת תלת ממד צבעונית באיכות גבוהה במיוחד. מצלמה ברזולוציה גבוהה שמותקנת על גוף החללית תספק צילומים רחבים יותר. מערכות מדידת וחיזוי של מזג אוויר הותקנו על החללית גם כן, במטרה לחקור את האקלים על הכוכב.