אילוסטרציה (צילום: Luis Santos, 123RF)
מתקפת האקרים (אילוסטרציה) | צילום: Luis Santos, 123RF

קבוצת ההאקרים "אנונימוס" פתחה אמש (שלישי) במתקפה על מספר אתרי אינטרנט בישראל. בין היתר שונו אתרי האינטרנט של הסתדרות המורים, עיריית הרצליה ואילת, מספר בתי חולים ואתרים נוספים. בעמוד הבית של האתרים שהושחתו נכתב כי "ירושלים היא הבירה של פלסטין" - זאת על רקע תמונה מהפרות הסדר מיום שישי האחרון ברצועת עזה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

עינת מירון יועצת בתחום ה-cyber resilience סיפרה הערב ל"החדשות" Online כי ככל הנראה מדובר במתקפה כחלק ממבצע OpIsrael. המבצע המתרחש מדי שנה שם לו למטרה לפגוע באתרים ישראליים מרכזיים.

"בימים הקרובים נראה הרבה מאוד תמונות שמעמידות את ישראל באור שלילי", הסבירה מירון. "מדובר בחלק ממתקפה שאמנם מנצלת כלים טכנולוגיים אבל בעיקרה היא נוגעת להשפעה על דעת קהל. במרבית המקרים האתרים שנפגעים יוחזרו לשמישות בתוך דקות קצרות אבל זוהי הזדמנות להזכיר לכולם, לכל מי שמנהל אתר אינטרנט, לוודא עם חברת האחסון שלו שהסיסמה לשרת מוחלפת באופן קבוע ושעדכוני תוכנה מוכרים מותקנים בצורה רציפה.‎

השקופית ששמו ההאקרים באתרים שהופלו
אתר הסתדרות המורים לאחר ההתקפה | צילום:

קבוצת ההאקרים "אנונימוס" הבטיחה גם השנה לבצע מתקפת סייבר נגד אתרים ישראלים. זאת, בעקבות היחס של ישראל ל"אומה הפלסטינית" לדבריהם. המערכות בישראל עוקבות אחר התוקפים ומעדכנות בזמן אמת על הפעילויות שלהן.

כחלק מהלוחמה הפסיכולוגית של הארגון פורסמה רשימת האתרים אותם מתכוונים ההאקרים לתקוף. בין היתר מצויינים משרדי ממשלה שונים, אתרי חדשות, אתר המשטרה, בתי המשפט ואתרים רבים נוספים.

חלק מאתרי האינטרנט הישראלים החלו בהכנות לקראת המתקפה במטרה למנוע פגיעה מהותית בתשתיות.

אנונימוס פרסמו את יעדי התקיפה
האיום של אנונימוס | צילום:

"בימים האחרונים אנו רואים התארגנות ענפה במדיה החברתית ובפורומים המשויכים עם גורמים קיצוניים לגבי המתקפה השנתית של אנונימוס על יעדים ישראלים", סיפר עידו נאור, חוקר אבטחה בכיר בחברת קספרסקי. "נראה כי קבוצות אסלאמיות כבר החלו בהתקפות על יעדים ובשעות האחרונות אנו עדים למספר מוקדים בהם אתרים הופלו ובמקומם הופיע תוכן תעמולתי המגנה את פעולות צה"ל ומדינת ישראל בגבולות".

"חברת קספרסקי ממשיכה לעקוב אחר פעולות ההאקרים ומתריעה לגורמים הרלוונטיים בזמן-אמת, על מנת למגר את התופעה", הדגיש נאור. "אנא הימנעו מגישה לאתרים הללו במידה ומופיע תוכן כזה או אחר לגבי היותם פרוצים. הימנעו מקישורים חשודים המגיעים דרך רשתות חברתיות ואפליקציות מסרים".

בשנים האחרונות מדי שנה ב-7 באפריל חוברים האקרים בארגון ומנסים לפגוע באתרי ממשלה, בחברות גדולות ולגנוב ולחשוף פרטי מידע במטרה להטיל אימה על האזרחים הישראלים. חברות תעופה, גופים ממשלתיים, צבא ומשטרה - כולם מהווים מטרה עבורם, אך רוב המתקפות נבלמות.