כמה שווים מומחי אבטחת מידע? צפו (צילום: רויטרס, חדשות)
ההאקרים מאיימים לגרום נזק גדול הרבה יותר | צילום: רויטרס, חדשות

מתקפת הסייבר הבאה בדרך: קבוצת ההאקרים, "ברוקרי הצל" (Shadow Brokers) , שהדליפה לרשת את פרצת האבטחה של ווינדוז, שעל בסיסה התקיימה מתקפת הסייבר בסוף השבוע, חוזרים עם איום נוסף. הקבוצה פרסמה היום (רביעי) הודעה בה היא מבטיחה לשחרר עוד פרצות אבטחה, למחשבים ולטלפונים חכמים, בחודש יוני בעוד כשבועיים. זאת, על פי הדיווח באתר "thehackernews", הנחשב אמין בקהילת אבטחת המידע.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בשונה מפרצת האבטחה שהובילה למתקפת הסייבר האחרונה, ההאקרים יבקשו תשלום "דמי חבר" חודשי עבור כלי פריצה חדשים, שעלולים לגרום לנזק משמעותי הרבה יותר. "בשלב הראשון הקבוצה רצתה לייצר אמינות בקרב קהל האקרים ולכן שחררה דוגמית קטנה, שגרמה למהומה העולמית שראינו בסוף השבוע", אמר רוני בכר, סמנכ"ל בחברת אבטחת המידע אבנת.

בכר הוסיף כי להערכתו יש להם עוד מספר כלים בעלי אותה עוצמה אשר יאפשרו לגורמים שונים יכולות גבוהות. "אך אני מאמין שחברות האבטחה, מיקרוסופט ואחרים, ירכשו את הכלים על מנת לחקור אותם ולייצר הגנות בהתאם".

לדברי בכר נראה שהמניע העיקרי של קבוצת ההאקרים הוא בצע כסף. הם צברו מוניטין בעקבות המתקפה בסוף השבוע - אבל לא הרוויחו מדמי הכופר ששולמו כי למעשה אחרים עשו שימוש בכלים שהם חשפו. עכשיו הם מנסים למנף את ההצלחה היחסית כדי להרוויח בעצמם.

"הנחת העבודה היא כנראה שאם יהיו תקיפות מעטות אבל ממוקדות ובכלים יותר מתוחכמים התוקפים יוכלו ממש להשתלט על ארגונים שלמים ואלו יאלצו לשלם", אמר בכר. "מה שלא פחות מעניין הוא להבין כיצד הגיעה הקבוצה לאותם כלי פריצה. האם מישהו הדליף אותם או שהם הצליחו לחדור לשרתי התקיפה ממנה התבצעו תקיפות של ה-NSA ".