המאיץ היקר הושבת (צילום: רויטרס)
מאיץ החלקיקים - חוזר לחפש אחר סודות היקו | צילום: רויטרס

מקווים לפריצת דרך נוספת: קהילת הפיזיקאים במרכז המחקר הגרעיני האירופי מתרגשת ומצפה לתגליות חדשות עם הפעלתו מחדש של מאיץ החלקיקים בשוויץ, אחרי שנתיים בהן היה מושבת לצורך עבודות אחזקה ושדרוג. המדענים הדגישו כי מאיץ החלקיקים הגדול ביותר בעולם חזק יותר היום, אחרי שההרצה הראשונה שלו הובילה לגילויו של "החלקיק האלוהי" בשנת 2012.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"לאחר ההשבתה המתוכננת לצרכי תחזוקה בתחילת 2013, המאיץ מוכן כעת לחקור מתחמים שלמים של פיזיקת החלקיקים במהלך שלוש השנים הבאות", נאמר בהודעה משוויץ. המדענים מתכוונים למחקר מעמיק יותר של חלקיק ה'בוזון היגס', הוא ה"חלקיק האלוהי".

השינוי הדרמטי ביותר במאיץ הוא שהאנרגיה של ההתנגשויות כמעט תוכפל בעצמתה ובמספר ההתנגשויות. השינוי יעניק גידול עצום בכמות הנתונים שיתקבלו, והפיזיקאים מקווים שההתנגשויות עשויות לייצר חלקיקים חדשים ואולי אף תופעות שטרם ראינו.

תקלה במתקן הרגיש (צילום: רויטרס)
בדרך לפענוח החומר האפל? | צילום: רויטרס

לאחר הפעלת המאיץ מחדש, החוקרים נחושים לחפש אחר עדויות לקיומם של חלקיקים חדשים, מעבר למודל המוכר היום של החלקיקים התת אטומיים. המדענים, ביניהם חוקרים מישראל, חולמים על גילוי של ממדים נוספים מעבר לארבעת הממדים המוכרים למדע של הזמן והמרחב.

במוקד השאיפה של החוקרים נמצא "החומר האפל" - החומר שאחראי ליצירת המסה ברחבי היקום. מדובר בחומר שאינו מקרין ושאינו נראה אבל ידוע שהכבידה שלו מהווה את מרבית הכבידה ביקום.