כשיש לו כבר אקזיט אחד מאחוריו ואפילו תואר של ד"ר, דוד גולן ידע בדיוק מה צפוי לו בעתיד: חיים בסיליקון ואלי עם אישה ושני ילדים ועתיד באקדמיה. אבל אז כשהוא בן 31, אירוע אחד שינה את חייו לעד.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"יום אחד בבוקר התעוררתי, שיחקתי עם הבן שלי על השטיח, ופתאום הרגשתי חוסר תחושה בצד שמאל, לא יכולתי להזיז את היד או את הרגל", שיחזר גולן. "המחשבה היחידה שעברה לי בראש היא שאני עובר עכשיו שבץ".

האמבולנס לוקח את גולן לבית החולים של אוניברסיטת סטנפורד שנחשב לאחד הטובים בעולם ומה שבהתחלה היה חשש לשבץ התברר במזל גדול - כאירוע מוחי חולף. בעזרת קצת פיזיותרפיה גולן הצליח לחזור לחייו הרגילים, אבל החוויה הקשה שעבר נשארה אתו כל הזמן.

"התחושה שהסתובבתי איתה שזה לא יכול להיות שבבית החולים מהטובים בעולם אף אחד לא עושה את החיבור", סיפר. "ושם בעצם הייתה ההתחלה של VIZ".

יחד עם שני שותפים הם החליטו לפתח אפליקציה שמתחברת למערכת הסי טי ולקצר את הסחבת והבירוקרטיה בבתי החולים שבמקרים רבים עלולה לסכן חיים. פענוח של בדיקת סי טי הוא עניין מורכב מאוד. הבדיקה לרוב נעשית מהר, אבל כדי לקבוע אם הפציינט מתאים לצנתור, התהליך הזה יכול להימשך שעות ארוכות.

אלא שכיום, כדי שהרופא המומחה יצפה בבדיקה הוא חייב להגיע למחשב שמחובר למערכת של בית החולים. בעזרת האפליקציה הוא יכול לצפות בבדיקה בכל מקום והיא תעדכן אותו מידית אם יש צורך בצנתור. האפליקציה מנתחת את הסריקה ומאפשר המומחה מקבל את הבדיקה הבעייתית ישר לטלפון הנייד.

בישראל יש לא מעט חברות שמנסות לפענח מקרים רפואיים בעזרת צילומי רנטגן או סי טי. גוגל הודיעה שבעזרת בינה מלאכותית היא תאתר מחלות דרך צילום של רשתית העין בלבד. בכלל, נראה שבעתיד המחשב ינתח ויאבחן בדיקות בצורה מהירה ומדויקת יותר מהרופא, מה שיכול להציל חיים של לא מעט מטופלים.

אבל לפעמים, הבדיקה עצמה היא מסובכת ולא נעימה. חברת "צ'ק קאפ" הישראלית פיתחה את גלולת הרנטגן שהופכת את התהליך לפשוט יותר. הגלולה הזאת בעצם רוצה להחליף את בדיקת הקולונסקופיה. בדיקה שכמעט כל גבר ואישה מעל גיל 50 צריכים לעבור - בניסיון לאתר סימנים מוקדמים של סרטן המעי הגס.

אלא שרבים מהמטופלים פשוט מסרבים לעבור את הבדיקה הפולשנית והמידע מהגלולה מועבר ישירות אל הרופא. אבל יש גם חסרונות - נכון לניסויים הקליניים האחרונים - אחוזי הזיהוי עמדו על כ-50 אחוזים בלבד, בחברה טוענים שהיום הנתון גבוה יותר.

לפני כחודש הם קיבלו את האישור להתחיל לשווק באירופה ובעתיד הקרוב הם מקווים גם בישראל. ואחרי שכבר גייסו מיליוני דולרים ממנכ"ל גוגל לשעבר אריק שמידט וממייסד עליבאבא ג'ק מא, השבוע דוד גולן וחברת ויז עברו עוד אבן דרך משמעותית - כשמנהל התרופות האמריקני אישר להם לשווק את השירות בארצות הברית.