סכנת ריגול? מכשיר של הוואווי
סכנת ריגול? מכשיר של הוואווי | צילום: רויטרס

ארה"ב מפחדת מריגול סין באמצעות סמארטפונים: ראשי שש סוכנויות הביון והמודיעין מזהירים את האזרחים האמריקנים מפני שימוש במוצרים ושירותים של החברות הסיניות HUAWEI ו-ZTE. בדיון שנערך בוועדת המודיעין של הסנאט אמר ראש ה-FBI כריס ריי כי יש קשרים בין חברות הטכנולוגיה לממשלת סין: "זה ייתן להם את היכולת לשנות או לגנוב מידע ובחשאי".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בדיון לקחו חלק בין היתר ראשי ה-FBI, ה-NSA, ה-CIA ומנהל המודיעין הלאומי. הם התריעו מפני השימוש של ממשלת סין בטכנולוגיות שפיתחו החברות המסחריות כדי לרגל בארה"ב. "הממשל מודאג מאוד מהסיכונים של מתן גישה לרשתות התקשורת האמריקניות לכוחות המקושרים לממשלות זרות, שלא חולקות את ערכינו", אמר ראש ה-FBI ריי.

לא מדובר באיום חדש, מזה זמן רב ידוע שמייסד חברת HUAWEI היה מהנדס בצבא הסיני והפחד הוא מהקשר הישיר בינו לבין הממשלה. הדבר הוביל לכך שנאסר על החברה להגיש מועמדות למכרזים של ממשלת ארה"ב עוד ב-2014.

"לא מהווים איום גדול יותר מרשתות אחרות"

על אף ש-HUAWEI נחשבת לספקית הסמארטפונים השנייה בגודלה בעולם ועוברת את אפל בדירוג, היא אינה מצליחה לפרוץ לשוק האמריקני, בין השאר בשל סיבה זו בדיוק. לאחרונה, בוטלה ברגע האחרון עסקה בין החברה הסינית לבין AT&T להפצת מוצר הדגל החדש של HUAWEI בארה"ב - ככל הנראה בשל לחצים פוליטיים.

בנוסף לקשיים של החברה בשוק האמריקני, מקדמים חברי קונגרס רפובליקנים הצעת חוק שתמנע מעובדי ממשל להשתמש במכשירים הניידים של החברה. החשש שמביעים אותם פוליטיקאים הוא מהקשרים של החברה עם ממשלת סין.

מנכ"ל HUAWEI ריצ'ארד יו התייחס לבעיות שהחברה נתקלת בהן בארה"ב ואמר כי מדובר בהפסד גדול לא רק לה, אלא גם לצרכנים האמריקנים. דובר החברה הבהיר: "אנו מודעים למגוון הפעולות של הממשל בארה"ב להגבלת צעדיה של HUAWEI בשוק האמריקני. 170 מדינות בעולם בוטחות בנו ואנו לא מהווים איום גדול יותר מרשתות אחרות".