אורבוטק נמכרת לחברה אמריקנית (צילום: מתוך אתר החברה)
"אורבוטק" נמכרה ב-3.4 מיליארד דולר | צילום: מתוך אתר החברה

אקזיט ישראלי ענק: חברת ההיי-טק הישראלית "אורבוטק" הודיעה היום (שני) כי חתמה על הסכם רכישה עם חברת KLA-TENCOR האמריקנית, העוסקת בתהליכי ייצור שונים של מוליכים למחצה, בעסקה משולבת שתשולם במזומן ובמניות. לפי הדיווח, שווי העסקה עומד על 3.4 מיליארד דולר.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

אורבוטק מפתחת טכנולוגיות לשימוש בתהליכי הייצור של מוצרי אלקטרוניקה מתקדמים. בעבר אמר מנכ"ל החברה, אשר לוי, כי "הסיכוי שמישהו מחזיק ביד סמארטפון או טאבלט שאורבוטק לא נגעה בייצור, בתכנון או בבדיקה שלו - הוא פחות או יותר אפס".

על פי ההסכם, KLA תשלם לחברה הישראלית 38.86 דולר במזומן ו-0.25 מניית KLA עבור כל מניית אורבוטק, המייצגים תמורה כוללת של כ-69.02 דולר למנייה. החברה סיכמה את השנה החולפת עם הכנסות של 901 מיליון דולר ורווח נקי של 142 מיליון דולר. על פי התחזיות, במהלך 2018 היא צפויה לעקוף את רף מיליארד הדולר בהכנסות. מבחינת הטווח הארוך, הצפי הוא להכנסות של 1.25 מיליארד דולר ורווח נקי של 275 מיליון דולר בשנת 2020.

אין תמונה
מטה החברה יישאר ביבנה

"הרכישה היא הוכחה נוספת למיצובה של אורבוטק בשווקים בהם היא פעילה ולעוצמת המודל העסקי שלה", אמר אשר לוי, מנכ"ל אורבוטק. "ההסכם בין החברות מחזק משמעותית את סיכויי החברה המשותפת להתמודד בהצלחה עם גלי ההשקעה הגדולים הצפויים בשנים הקרובות בעולם האלקטרוניקה. החיבור ישפר את עתידם של עובדינו וייצר ערך רב לבעלי המניות שלנו". לוי הבהיר כי אורבוטק תמשיך לפעול כיחידה אחת תחת המותג הנוכחי וכי מטה החברה ימשיך לפעול מיבנה.

ריק וולאס, נשיא ומנכ"ל KLA-TENCOR: "רכישה זו עולה בקנה אחד עם האסטרטגיה שלנו הקוראת לצמיחה מתמשכת ורווחית, על-ידי התרחבות לשווקים סמוכים בשיעורי צמיחה גבוהים. KLA ואורבוטק הן שתי חברות התואמות באופן יוצא דופן בהתייחסותן לאנשים, תהליכים, טכנולוגיות ופריסה עולמית, ובכך מאפשרות יחד הזדמנויות חדשות משמעותיות לצמיחה ולהרחבת פורטפוליו המוצרים".

נרכשה ע"י חברת מוליכים למחצה (צילום: רויטרס)
נרכשה ע"י חברת מוליכים למחצה | צילום: רויטרס

ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך את החברה בעקבות ההודעה על האקזיט. "ברכות לחברת ההיי טק אורבוטק שנמכרה היום לחברת קלה-נטקור האמריקנית תמורת סכום של כ-3.4 מיליארד דולר", צייץ בחשבון הטוויטר שלו. "שמחתי לשמוע שהחברה, שמעסיקה 2,500 עובדים, תמשיך לפעול מיבנה. עוד בשורות טובות לענף ההייטק ולכלכלת ישראל!".

אורבוטק נסחרת בנאסד"ק בשווי של 2.9 מיליארד דולר, שיא של למעלה מ-17 שנים, לאחר שמנייתה זינקה ב-87.3% בשנה החולפת. מאז השפל שנרשם במסחר במנייה בשנת 2008 היא הצליחה לנסוק ביותר מ-1,700% במחירה. ברקליס ישראל בראשות לן רוזן שימשו כיועצים הפיננסיים הבלעדיים של אורבוטק בעסקה.