קיצוצים בדרך. מאסק (צילום: רויטרס, חדשות)
בין המותקפים: אילון מאסק | צילום: רויטרס, חדשות

אלפי משתמשים בטוויטר היו קורבנות לתרמית ענק במסגרתה הועברו עשרות אלפי דולרים מדי יום לחשבונות מזויפים שמתחזים לאנשי עסקים מוכרים, כך חשף היום (שני) "סקיי ניוז" הבריטי. התחקיר העלה כי מספר האקרים פעלו בחודשיים האחרונים בנפרד דרך ה"בלוקצ'יין", הטכנולוגיה של מטבעות דיגיטליים כדוגמת "ביטקוין", ואת הכסף המירו למזומן. בטוויטר אישרו את ההונאה ואמרו שהם פועלים להסיר את החשבונות המזויפים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

כך פעל העוקץ: לאחר שאיש עסקים מוביל בתחום הטכנולוגיה פרסם ציוץ מהחשבון הרשמי שלו, האקרים שמתחזים לאותו חשבון, עם שם ותמונה זהה, כותבים תגובה מתחת לציוץ ובה מציעים לחלק לגולשים מטבעות דיגיטליים. תחת הכסות של תמיכה בקהילת המטבעות הדיגיטליים, ההאקרים נוהגים לבקש מהמשתמשים לשלוח סכום נקוב לכתובת שהם מספקים, ובתמורה מבטיחים להשיב להם סכום גדול יותר.

הציוצים עצמם שמופצים ברשת החברתית נחשבים במבט ראשון תמימים. כך קרה במקרה של המיליארד ומייסד חברת SpaceX, אילון מאסק, ומייסד המטבע הדיגיטלי "אתריום", ויטליק בוטרין. "החלטתי לחלק לעוקביי 4,000 מטבעות אתריום", כתב חשבון שמתחזה למאסק מתחת לציוץ מהחשבון הרשמי של החברה שייסד. "שלחו לי בין 0.3 ל-0.7 מטבע אתריום לכתובת למטה ותקבלו חזרה בין 3 ל-7 מטבעות. אבל מהרו, ההצעה מוגבלת ל-200 הגולשים הראשונים בלבד".

דוגמה להונאה ע"י מתחזה לאילון מאסק (צילום: טוויטר‎)
דוגמה להונאה ע"י מתחזה לאילון מאסק | צילום: טוויטר‎

התחקיר העלה כי החשבונות המזויפים הגיבו מאות פעמים מאז חודש ינואר. ההונאה ה"מוצלחת" ביותר הצליחה להוציא מגולשים לא פחות מ-70 אלף דולרים תוך 24 שעות. מאז שהתגלתה התרמית בוטרין החליף את שם המשתמש שלו והבהיר כי הוא אינו מחלק מטבעות דיגיטליים.

בהנהלת טוויטר אישרו את הפרסום ואמרו שצוותים רבים הוקצו לטיפול בתופעה. "אנו מודעים לפעילות הספאם המתואמת סביב מטבעות דיגיטליים ומוצרים נלווים", נמסר בהודעת החברה. "השימוש הזדוני באוטומיזציה, התחזות וניסיונות מכוונים להטעות אסורים תחת נהלי טוויטר. אם מישהו מבחין בחשבון חשוד בהקשר זה מתבקש לחסום את המשתמש ולדווח על כך מיד לתמיכה הטכנית שלנו".