מת אחרי הלידה. ארכיון (צילום: שי פרנקו, רויטרס)
יש חיים אחרי המוות? | צילום: שי פרנקו, רויטרס

הרופאים ביחידה לטיפול נמרץ בבית החולים בקנדה היו בטוחים שחייהם של ארבעת המטופלים ששכבו על שולחן הניתוחים הגיעו לסיומם. המוניטור הראה שהלב שלהם הפסיק לפעום והרופאים קבעו בקול את שעת המוות. אלא שאז, בצורה יוצאת דופן לחלוטין - המוח של אחד מהם הראה סימני פעילות במשך יותר מ-10 דקות, דבר שהעלה ספקות באשר לשאלת התחושות שלאחר המוות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

לפי הרופאים שנכחו במקום, במוחו של האדם המת נצפו גלי דלתא שמופיעים בדרך כלל אצל בני אדם המצויים בשינה עמוקה. הם הוסיפו כי התצפית הזו יכולה להעיד על כך שהמוות יכול להיות חוויה ייחודית עבור כל אדם.

עם זאת, הרופאים מסתייגים מהכללת הממצא הזה על הכלל ומהסקת מסקנות גורפת משום ש"מדובר במדגם בודד". לדבריהם, בהיעדר כל הסבר ביולוגי לפעילות מוחית אחרי המוות, מקור הממצא שנצפה יכול להיות בשגיאה בעת הקלטת הפעילות המוחית, למרות שהמכשירים לא מעידים על תקלה.

בעבר חוקרים בדקו את תופעת "גלי המוות" שהופיעו במוחן של חולדות בדקה שאחרי עריפת ראשיהן. ההסבר שניתן אז לכך היה שללב ולמוח יש זמן תפוגה שונה. "נראה שדקה אחת היא הזמן שמפריד בין חיים למוות", אמרו אז החוקרים. אבל תופעה כזו מעולם לא נצפתה אצל בני אדם.

החוקרים מציינים במחקר שפורסם בכתב עת קנדי לנוירולוגיה כי התופעה שנצפתה מעידה יותר מכל על חוסר ההבנה של בני אדם על המצב של "פוסט מוות" - ודאי כשלתופעה כמו זו אין הסבר מדעי.