אין תמונה
העמוד הוסר מהרשת

המאבק של "סטטוסים מצייצים" בפייסבוק הסתיים בהפסד: כשבוע לאחר חשיפת "גלובס" לפיה העמוד קידם ומכר סטטוסים בתשלום בניגוד לנהלים, ושישה ימים לאחר שהוסר מהרשת - הודיעה הערב (רביעי) חברת פייסבוק באופן רשמי כי הסרת הדף היא קבועה. ההחלטה התקבלה לאחר המתקפה החריפה של אבי לן, מפעיל העמוד, נגד החברה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בעוד שתגובתה האחרונה של החברה בנושא ביום שישי האחרון היוותה פתח לאופטימיות לקראת החזרת העמוד, הערב המצב התהפך. פייסבוק הודיעה כי העמוד לא ישוב לרשת החברתית מכיוון שהפר שוב ושוב את הנהלים. חברת פייסבוק לא הבהירה האם לן יוכל להקים עמוד חדש, שיחליף את הקודם שנסגר על 700 אלף עוקביו.

"אנחנו לא נוכל לקבל ניסיונות להטעות את האנשים שמשתמשים בשירות שלנו", נכתב בהודעה שפרסם המטה הגלובלי של פייסבוק. "הדף הפר שוב ושוב את המדיניות שלנו, על אף האזהרות שקיבל, ועל כן הסרנו אותו". מהתגובה ניתן ללמוד כי לן קיבל כבר אזהרות בעבר על כך שהוא מפר חלק מהכללים של הרשת החברתית, עוד לפני החשיפה ב"גלובס".

מסטטוסים מצייצים נמסר בתגובה: "אנחנו בהלם מההתנהלות הברוטלית. שכל אזרחי "מדינת הפייסבוק" ידעו שניתן להעלים מפעל חיים, שניתן לסגור כלי תקשורת של 720 אלף אנשים בין לילה - ללא שימוע, ללא שמיעת הצד שלנו, בהתבסס רק על השמצות מבעלי אינטרס ומבלי שבכלל הבינו את התמונה האמיתית. מדובר ממש כמו בשיטת משטר דיקטטורית. סגרו את אמצעי המדיה מספר אחת של האזרח הפשוט אשר סייע לאלפי ישראליים אשר קולם לא נשמע באמצעי המדיה המסורתיים".

"התכנים עוברים מבחן קפדני". לן | צילום: חדשות 2

"רוצים מלחמה? תקבלו"

פייסבוק היא בעלת הפלטפורמה שבה התנהלה פעילות "סטטוסים מצייצים", ולאור זאת היא זו שאחראית על אכיפת המדיניות והכללים בתוך הפלטפורמה שלה. לאחר שהחליט לן לנסות ולהערים על פייסבוק במכירת סטטוסים שלא דרך מערכת הפרסום המובנית שלה - וגם על הגולשים כשקידם סטטוסים בתשלום מבלי לציין זאת - בפייסבוק החליטו שהגיעו מים עד נפש.

עוד בטרם ההודעה הרשמית, הבהירה מנכ"לית פייסבוק ישראל, עדי סופר תאני, כי "כל מי שסוטה מהמדיניות שלנו - הדף שלו יוסר". דבריה של סופר תאני עוררו את זעמו של לן, שכתב בתגובה: "זהו היום השישי ש'סטטוסים מצייצים', מהדפים החשובים בישראל, לא באוויר. הוא הורד בשרירותיות, ללא כל הודעה וללא תהליך של שימוע, על-ידי פייסבוק. אין רגולטור שפועל כך ללא שימוע. אין מנכ"ל שלא היה טורח להסביר או לחזור ללקוחותיו. אבל בדיקטטורה של פייסבוק יש, מתברר, חוקים אחרים".

לן הוסיף: "למעשה, אני עובד אצלכם בפייסבוק כבר 5 שנים, 18 שעות ביום, אבל באופן תמוה, אין בינינו ומעולם לא היה כל קשר. למען הציבור הגדול הזה, אני מתכוון להילחם בכם על 'סטטוסים מצייצים'. כבר קיבלתי פניות מהתקשורת הבינלאומית. לא ניתן לכם לחסל כך בשרירות לב את הדף של הישראלים. רוצים מלחמה? תקבלו".