הבית של חזי דין והלן חזית בית (צילום: הגר דופלט)
צילום: הגר דופלט

את חזי דין אתם מכירים כקוסם, מנחה ואפילו שיאן גינס ישראלי - על שהייה במשך 64 שעות בקוביית קרח ענקית, ובקרוב תראו אותו שוב על המסך בשתי תוכניות חדשות ("קסם אישי אקסטרים" בערב ששי ו"רוקדים עם כוכבים", שתיהן בקשת), אבל לא הרבה מכירים את החיבה הגדולה שלו לעיצוב. כבר כילד ביבנה הוא חלם לגור בשכונה הנחשבת נווה אילן שבצידה השני של העיר, והחלום הזה התממש לפני שנה, בלי קסמים ובלי שום אשליות. בית קרקע בן שתי קומות ומרתף מוקף גינה.  

"כל החיים הייתה לי הרגשה שזה יקרה ולשם כיוונתי", הוא מספר. "אחרי שהתחתנתי גרתי עם אשתי הלן במגדל ביבנה הירוקה, ולמרות שהשקענו שם, המחשבה על בית פרטי לא עזבה אותי". בני הזוג עשו כמה סיבובים, וכשמצאו את הבית הנוכחי, הלן סירבה להיכנס. היא פשוט הסתובבה ואמרה שאין לה מה לראות. אבל דין לא ויתר, ואמר שגם אם יקנה חול בנווה אילן, יידע להפוך אותו לבית חדש, מאפס. כמו קסם. 

>> לכל הכתבות בערוץ living 

 

הבית של חזי דין והלן ג סלון (צילום: הגר דופלט)
משרבייה בסלון|צילום: הגר דופלט
הבית של חזי דין והלן ג עם אלון אלכסנדרוני2 (צילום: הגר דופלט)
צילום: הגר דופלט
הבית של חזי דין והלן מטבח (צילום: הגר דופלט)
מטבח|צילום: הגר דופלט
הבית של חזי דין והלן סלון (צילום: הגר דופלט)
סלון|צילום: הגר דופלט
הבית של חזי דין והלן סלון (צילום: הגר דופלט)
סלון|צילום: הגר דופלט

הבית של חזי דין והלן לפני (צילום: יחצ)
הבית לפני השיפוץ|צילום: יחצ

"הבאתי את כל אנשי המקצוע, היו לי רעיונות"

עם רשמים מבית עץ קודם שראו ואהבו, החליטו בני הזוג להחליף את גג הבית לגג עם תקרת עץ לבנה וגבוהה, הפוך מהצבעים הכהים שהיו שם קודם. משם המשיך דין בעיצוב לצד האדריכל אלון אלכסנדרוני: "אשתי היא לא מהאנשים המתערבים. פעם בכמה חודשים היא הייתה מגיעה, מסתכלת ואומרת 'אני סומכת עליך'. אני יודע לעצב ועיצבתי את הבית הקודם, את הבית של ההורים והאחים שלי. אפשר לומר שהייתי אדריכל משנה בפרויקט השיפוץ. הבאתי את כל אנשי המקצוע, היו לי רעיונות ויציאות טובות, ומה שיפה בעבודה המשותפת שלנו הוא שאדריכל בסדר גודל של אלון, עם כל הפרויקטים והניסיון שלו, הוא אדם ללא אגו, לא נכנס איתי לוויכוחים ולקח את זה יפה".

אלכסנדרוני מספר כי הלן ידעה לשחרר, וחזי גרם לדברים לקרות. "אין אצלו מסובך או מורכב מדי. אם הכנתי שרטוט והוא התאהב בו, הוא אמר לבעלי המקצוע שזה מה שעושים ולא ויתר. עם הטמפרמנט שלו וההליכה שלו עד הסוף יכולנו להוציא אדריכלות טובה יותר ופרטים מדויקים יותר. בדרך כלל יש דיסוננס בין התכנון לביצוע בשטח, למשל כשקבלן אומר שאי אפשר. אבל חזי הקפיד על הדברים מול בעלי המקצוע והחיבור הזה עשה טוב".

 ההחלטה לעבור לבית פרטי הייתה אמנם ברורה לדין, אבל היו לו גם חששות."בזיכרונות הילדות שלי אבל שלי מצווה עלי לקצוץ את הדשא ולשטוף את המרפסת, בית פרטי זו תחזוקה רבה וקבועה. אז בשנות ה-20 שלי עברתי למגדל. אבל אחרי שמתחתנים ומביאים ילדים (מילה בת ה-3 וטומי בן השנה), המחשבה משתנה.
בנוסף, הלן נשאבה לעולם הפילאטיס ורצתה לפתוח סטודיו משלה, אז הוספנו גם סטודיו".
 

הבית של חזי דין והלן עם אלון אלכסנדרוני (צילום: הגר דופלט)
חזי והלן דין עם האדריכל אלון אלכסנדרוני|צילום: הגר דופלט
הבית של חזי דין והלן ג מטבח (צילום: הגר דופלט)
מטבח|צילום: הגר דופלט

אז הגעת לבית החלומות שלך?

"אחד לאחד. בהתחלה אמרתי שכל כמה שנים נעבור, אבל ידעתי שמכאן אני לא אזוז, ושאף אחד לא ידבר איתי על מעבר לפחות ב-20 השנים הקרובות. הבאתי לבית את כל הידע, היכולות והחלומות. יש לי ויז'ן, אני מסתכל על דברים ויודע איך הם יתאימו מבחינת צבעים ואיך יתחברו. אני בן אדם של ויזואליה. לא יודע אם זה מה שעזר לי, אבל לפחות בזכות היותי קוסם, כל בעלי המקצוע היו נחמדים  אליי". אחד מבעלי המקצוע היה הקבלן אופיר דחבש, חברו הטוב של דין מהילדות, שהתמודד בהצלחה עם הפרויקט ההנדסי המאתגר שעמד מולו. 

לאחר מכירת הדירה הקודמת, המשפחה עברה להתגורר אצל הוריו לתקופה של כחצי שנה. "כששיפצנו את הבית גרנו אצל ההורים המקסימים שלי. הם קיבלו אותנו בזרועות פתוחות והבית אומנם גדול, אבל אני בן 44, עם אישה, שני ילדים וכלב, וכולנו גרים בחדר אחד. צריך להיות קוסם אמיתי כדי לצלוח את זה".

הבית של חזי דין והלן ג מטבח (צילום: הגר דופלט)
מטבח|צילום: הגר דופלט

הבית של חזי דין והלן ג מטבח (צילום: הגר דופלט)
מטבח|צילום: הגר דופלט

הבית של חזי דין והלן ג סלון (צילום: הגר דופלט)
סלון|צילום: הגר דופלט

הצורה כפרית, העיבוד מודרני

הבית החדש, ששטחו כ-270 מ"ר, נקנה כקובייה גנרית עם גג רעפים משנות ה-80 ועבר במרוצת הזמן שיפוץ שכבר הפך בעצמו למיושן. אלכסנדרוני: "הצלחנו לייצר ממנו בית עם אופי. מצד אחד מודרני, מצד שני יש בו אלמנטים כפריים שעברו מודרניזציה, כמו גג רעפים מסורתי וקורות, וכן אלמנטים אוריינטליים כמו משרבייה שמשולבת בריהוט". הנגרות בבית ופרטי התקרה הם קאסטם מייד המורכב על שטח קיים. "כשהשלד קיים ומתגלים עמודים וקורות, זה מצריך לא רק תכנון אלא גם תכנון-ביצוע, כלומר התאמות של התוכנית למה שמתגלה בשטח, ועוד מאמץ מצד הקבלנים". חזית הבית כוללת פתחים מרובים, אחד מהם הוא קיר מסך בחדר השינה. חיפוי קיר דמוי עץ מתחיל ברצפת ומגיע עד לתקרה, ונטועה בו דלת קו אפס. חלק זה מחלק את בית לשני אגפים. "כל מישור קיבל חומר אחר - טיח, דמוי עץ וזכוכית", מסביר אלכסנדרוני. "הצורה אומנם כפרית, אבל העיבוד מודרני, כלומר במקום רעפים אדומים וצבע עץ, הרעפים אפורים והעץ בלבן".

בני הזוג ביקשו להכניס הרבה אור לבית, והאדריכל הוסיף את הפתחים הגדולים עם חלונות אלומיניום דמוי בלגי, בדגש על חיבור של פנים הבית עם החוץ והחצר. הם ביקשו קומת מגורים עליונה וקומת אירוח עם חדר משחקים, מה שהשתלב עם עיקרון תכנוני של אלכסנדרוני, ליצור חלל משפחה מרכזי לילדים כדי שלא יסתגרו בחדרים. בסלון קיר טלוויזיה עם אחסון לקונסולות, ממירים וספרים. כדי ליצור קשר עין עם מבואת הכניסה, הממוקמת מאחוריו, ותחושה של חלל פתוח, תוכננה בהמשך הקיר משרבייה מרוקאית בחיתוך CNC. לצד המדרגות נקבעו מוטות מרצפה עד תקרה, המחליפים מעקה בנוי ומאווררים את החלל. מוטות נוספים בין העמודים מאפשרים מבטים מהכניסה למטבח ולהפך. מצד דלת היציאה לחצר העין נודדת לעץ זית דמוי בונסאי. את הספה בצבעוניות העזה בחר דין ממש בהתחלה, והסלון למעשה נבנה ממנה. קרניז גבס היקפי מסתיר את מקום תליית הווילונות. 

הבית של חזי דין והלן צד ג הסלון (צילום: הגר דופלט)
יציאה מצד הסלון|צילום: הגר דופלט

הבית של חזי דין והלן ג סלון (צילום: הגר דופלט)
סלון|צילום: הגר דופלט
הבית של חזי דין והלן ג סלון (צילום: הגר דופלט)
סלון|צילום: הגר דופלט

הבית של חזי דין והלן חדר שינה הורים (צילום: הגר דופלט)
חדר שינה הורים|צילום: הגר דופלט

משחק בקונספט מהופך בחדר ההורים

אחד החדרים המושקעים של הבית הוא חדר השינה, או "אחוזת השינה", כפי שמכנה אותו האדריכל. "השוס של הבית", מכנה אותו דין, "הפינה של שנינו, שבה אנחנו נופלים על המיטה בסוף היום ויודעים שהגענו למנוחה ולנחלה. הלן אומרת שאין טעם לנסוע לבתי מלון. זו הייתה המטרה. הוא ענק ויש בו תקרה לבנה מעץ, כמו שביקשנו. יש בו המון המון מקום לבגדים ולנעליים שלה. לא משנה איזה ארון עושים, אפילו עם 10 תאי אחסון, זה מתחיל בחצי לה חצי לי, אחר כך עובר ל-60 אחוז לה, 40 אחוז לי, וככה אני נשאר בסוף עם תא אחד, ואת שאר הדברים אני לוקח לחדר העבודה". בשביל החדר הזה הם שברו קירות, קיר המסך מכניס את האור ווילונות הצללה והחשכה בלבן ואפור מעדנים את נוכחותו ומעניקים פרטיות. החדר מרוצף פרקט ואת הקיר עוטפים אריחים דמויי עץ. "יש בחדר משחק בין הכפרי למודרני בקונספט מהופך – בדרך כלל הקירות לבנים והתקרה מעץ, אבל בחדר הזה הקירות מעץ והתקרה לבנה", מסביר האדריכל. ארון על קיר שלם מספק אחסון רב, ויש לו ידיות שתואמות בגוון שלהן לפרקט ולחיפוי. מתחת לחלון תוכנן אחסון נמוך לנעליים, מגבות ובגדים נוספים, והוא עוצב כרהיט ישיבה. דלת שקופה מחברת לחדר הרחצה של ההורים. חיפוי קיר עוטף את כל החלל בגוון אחד ויש ניתוק בין האריחים ובין התקרה. את שידת הכיור בחר דין בעצמו, כמו גם את שידת שירותי האורחים, את האריח הוורוד ואת האביזרים במראה זהב. בשירותי האורחים גופי התאורה תלויים מהתקרה דווקא בצד החלל, וקנט עץ לבן מפריד בין האריחים לטיח המגורען. 

הבית של חזי דין והלן ג חדר שינה הורים (צילום: הגר דופלט)
חדר שינה הורים|צילום: הגר דופלט

הבית של חזי דין והלן חדר שינה הורים (צילום: הגר דופלט)
חדר שינה הורים|צילום: הגר דופלט
הבית של חזי דין והלן ג רחצה הורים (צילום: הגר דופלט)
חדר רחצה הורים|צילום: הגר דופלט

הבית של חזי דין והלן ג פינת קריאה (צילום: הגר דופלט)
פינת קריאה משפחתית|צילום: הגר דופלט

המלחמה פגעה במשפחה גם באופן אישי

הדינים ביקשו לעצמם מטבח גדול. הם ויתרו על פינת האוכל לטובת אי שגודלו יותר מ-3 מטרים, סביבו ניתן לארח כעשרה אנשים. "אנחנו אוהבים לארח ורק בדצמבר האחרון אירחנו אצלנו בבית 100 איש להופעה", מספר דין. "אנשים קנו כרטיסים להופעות אבל הן בוטלו בגלל המלחמה. כאב לי הלב והחלטנו לעשות את זה כאן. אנשים קיבלו טלפון אם הם רוצים להמיר את הכרטיס להופעה אצל חזי בסלון. הם לא הבינו. 'רגע, רגע, אצל חזי דין בסלון? בבית שלו?' פתחנו להם את הדשא בחצר, רצינו להרים את המורל. אנחנו בעצמנו הפכנו למשפחה שכולה, אחרי שהאחיין היקר שלי, הבן הגדול של אחותי, שגם עבד איתי, אביעד הלוי ז"ל, נרצח במסיבת הנובה". כדי להכניס קצת שמחה בחיי הילדים הפרטיים שלהם החליטו חזי והלן לצרף למשפחה חתול, והעניקו להם אותו במטבח בליווי קסם של אבא, כמובן. "כלב וחתול סוגר לי את כל הפינות כדי לא להביא יותר ילדים", הוא צוחק. "גם חדר המשחקים בכניסה לבית. כשהלן מדברת על זה, אני אומר לה שאין יותר מקום".

המטבח מעוצב בחציו כמודרני ובחציו השני ככפרי. הוא משתרע על מלוא הקיר המשותף לבית השכן, ויחידת הארונות הגבוהים שלו נבחרה על ידי דין בצבע פיסטוק. בדלתות יש מגרעת עץ כפרית וידיות וינטג' זהב. החלק המודרני, שיוצא מתוך הכפרי, הוא יחידת ארונות תחתונה בלבן עם ידיות שקועות. את הרי"ש סוגר האי ומעליו רביעיית מנורות באפור. הוא גדול במיוחד, פונקציונלי מאוד ורב אחסון. "כשהכרתי את אשתי, היא לא ידעה להכין פיתה וחומוס. לאט לאט, ממעבר בית למעבר בית, היא משתפרת והמטבח הוא עכשיו המקום שלה. אני טוב בלהכניס למיקרוגל או להכין ארוחות של 5 דקות". 

הבית של חזי דין והלן ג רחצה ילדים (צילום: הגר דופלט)
חדר רחצה ילדים|צילום: הגר דופלט

הבית של חזי דין והלן ג שירותים אורחים (צילום: הגר דופלט)
שירותי אורחים|צילום: הגר דופלט
הבית של חזי דין פילאטיס (צילום: יחצ)
סטודיו הפילאטיס של הלן|צילום: יחצ

_OBJ

"זה אחד הדברים הקשים שעשיתי"

הם נמצאים הרבה בבית ודין מעיד שגם מנצלים אותו טוב. "קורות העץ הלבנות מייצרות אווירה אירופאית חמימה ואלה גם התגובות שאנחנו מקבלים בזכותן. יש לי סטודיו של קסמים שבו אני מצלם סרטונים לרשתות החברתית, עם קיר גרפיטי וקיר של כתבות שעשו עליי לאורך הקריירה. אני אוהב להיות שם, ובזכות המרחב בחצר אני גם אוהב לשחק עם הילדים בפיקניק או במסעדה". בין חדרי השינה של ההורים לילדים נוצרה להם פינה בה הם יכולים לשבת לקרוא או לשחק, והיא החליפה את הצורך במסדרון בין החדרים. חדר הרחצה של הילדים רוצף כמו שירותי האורחים בגרניט פורצלן בדוגמת אריחים מצוירים, והקירות בהירים. דין בחר שידת כיור מעץ עם חזיתות בתכלת ואביזרים מוזהבים – מהברז וקנט המראה דרך תופסני המקלחת ועד ידיות הארונות והסבונייה. מימין נתלה מדף עץ. 

מה תאמר למי שרוצה לשפץ בית?

דין: "שייקח בחשבון שזה עומד לשאוב אותו. זה אחד הדברים הקשים שעשיתי והגעתי עם הלשון בחוץ. אמרו לי שאני אשכח מזה מהר, אבל לא אשכח את תשעת החודשים האלה. אני רוצה לומר לו שיבוא עם הרבה סבלנות, ואם רק אחד מבני הזוג יתעסקו בזה ולא שניים – הרווחתם. כשהלכתי לבחור קרמיקה אמרו לי כל הזמן 'אתה בטח צריך לשאול את הבוס', 'גם ככה אתה לא מחליט' או 'תביא את אשתך'. שמעתי גם על זוגות שהתגרשו בגלל אריח. אני מאמין שהייתי בר מזל שיכולתי לקבל את כל החלטות. יש ביני לבין הלן סינרגיה מדהימה". 

 

תכנון: אדריכל אלון אלכסנדרוני

קבלן: אופיר דחבש

מטבח: מטבחי סמל

ריהוט: אמבט פביו

שיש: שיש אוהד