לפי בדיקה של אתר יד2 מכירי השכירות לדירות שלושה חדרים באזור המרכז התייקרו יותר ממחירי הדירות לקנייה. בראש רשימת הערים המתייקרות עומדת גבעתיים. אחריה תל אביב ורמת השרון.

מחירי שכירות ממוצעת (בשקלים)

נתונים: יד 2

ולא רק בגוש דן מרגישים את השכירות מזנקת. גם בכרכור יש מקרים של זינוק של כמעט 25% בשכר הדירה. גם מי שמצא דירה מגלה שהיא מתייקרת. כף קרה לנוגה שגרה ברמת גן, שגילתה יום בהיר אחד ששכר הדירה שלה מתייקר ב-30 אחוז. לפי יד2, דירות ארבעה חדרים התייקרו אפילו יותר. בראש הרשימה נמצאת חדרה.

מחירי שכירות בדירות ארבעה חדרים (בשקלים)

נתונים: יד2

הפתרון שמציעה הממשלה עבור אותם אנשים שלא יכולים לקנות דירה היא השכרה לטווח ארוך. אבל הפרויקטים האלה לא נמצאים בלב אזורי הביקוש, ולא משווקים מספיק כדי לענות על הביקושים.

>> מי רוצה דירת שני חדרים בשכירות של 7,000 שקל? כמעט כולם

"ניתן לראות בנתונים כי מחירי השכירות בערים רבות בארץ ובעיקר באזור המרכז מתייקרים בשיעור של עד כ-12% בשנה האחרונה, כשהסיבה המרכזית ביותר היא הפער בין הביקוש להיצע", אומרת איילת ניצן, סמנכ"לית שיווק של יד2. "רמות הביקוש לדירות להשכרה עולות באופן מתמיד לאור הקושי של הציבור לרכוש דירה במחירי השוק של היום. גם בצד ההיצע אן גידול מהותי לאור המגבלות על משקיעי הנדל"ן שמשכירים את הדירות, ולכן התוצאה המיידית היא עליית מחירים.

"כזכור, לפני מספר חודשים הממשלה העלתה את מס הרכישה על דירה שנייה והגבילה את המישכון של נכס קיים למשקיעים עבור הדירה החדשה, מהלכים שכאלה מובילים להקטנת היצע הדירות להשכרה ולהערכתי להמשך עליית מחירים".

רבים מהדירות הצעירים נמצאים במלכוד. מצד אחד אין להם כסף לרכישת דירה, ומצד שני מחירי השכירות הגבוהים לא משאירים להם מרווח לחסוך כסף, שאולי פעם יאפשר להם לחסוך לדירה משלהם.